PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Gemius przewiduje kto wylicytuje Allegro

Autor: pr,www.dlahandlu.pl 12 września 2016 13:20

Gemius przewiduje kto wylicytuje Allegro Marek Molicki, Manager Regionalny w firmie Gemius

Informacja opublikowana przez Reuters o sprzedaży Allegro nie była wielkim zaskoczeniem. Dokładnie rok temu pojawiła się identyczna wiadomość. Plotki o chęci pozbycia się Allegro przez Naspers pojawiały się już wcześniej, choć zwykle w kuluarowych rozmowach. I naprawdę nie ma w tym nic zaskakującego. Kto potencjalnie mógłby być zainteresowany Allegro? Na to pytanie odpowiada Marek Molicki, Manager Regionalny w firmie Gemius.

Odpowiedź jest oczywista: Amazon, Alibaba, eBay. Reuters wymienia również największe polskie portale Onet.pl i WP.pl oraz chińskie fundusze inwestycyjne.

Powody sprzedaży

Zacznijmy od tego czy rzeczywiście Naspers ma powód, żeby pozbywać się Allegro. Pierwsza odpowiedź brzmi – oczywiście. Druga – przynajmniej dwa.

Pierwszy związany jest z tym, że Naspers chce po prostu wyjść z inwestycji i osiągnąć całkiem przyzwoitą stopę zwrotu. Przy wycenie 3 miliardów dolarów (taka wartość przewinęła się przez media) dałoby to Naspers całkiem przyzwoity zwrot z inwestycji, biorąc od uwagę cenę, za którą Allegro zostało kupione. Przypomnę, że było to ok. 1,4–1,5 mld dolarów.

Drugi powód to coraz większy tłok na polskim rynku e-commerce, a przecież jeszcze ani Amazon ani Alibaba/Aliexpress nie zaczęli tak naprawdę ekspansji. Z punktu widzenia Naspers lepiej sprzedać Allegro teraz, przy całkiem dobrej wycenie niż wdać się w walkę z gigantami. Walkę, którą ciężko będzie wygrać w takim samym stylu jak wcześniej z eBay. A przecież poza tymi największymi są nieco mniejsi, ale skutecznie konkurujący na rynku gracze, jak choćby Zalando. Gracze, którzy Allegro raczej nie kupią, ale spokojnie mogą w wybranych segmentach osłabiać lidera polskiego rynku e-commerce.

Trudno też oczekiwać, że tak dojrzały biznes jakim jest Allegro, z tak dużym udziałem w rynku będzie rozwijał się bardzo dynamicznie. To raczej umacnianie pozycji, walka z konkurencją i raczej niewielkie wzrosty (lub niewielkie spadki) – nie jest to nic dziwnego ani zaskakującego.

Warto też przypomnieć, że Polacy niezbyt chętnie dokonują zakupów w serwisach zagranicznych, zaledwie 10% z kupujących w sieci wydaje pieniądze w serwisach zagranicznych. Potencjalni nabywcy Allegro nie mogą liczyć na duży ruch z Polski, w tym kontekście Allegro jawi się jako jeszcze bardziej łakomy kąsek (choć biorąc pod uwagę wielkość Allegro, kąsek nie jest odpowiednim słowem).

Zakup Allegro to najprostsza i możliwe, że najtańsza metoda wejścia na rynek polski, którego wartość ma w tym roku wynieść 36 miliardów złotych i wszelkich znaków będzie rosnąć w kolejnych latach. O ile trudno spodziewać się, że samo Allegro będzie dynamicznie zwiększać udział w rynku, o tyle już utrzymanie obecnej pozycji na rosnącym rynku daje całkiem przyzwoite perspektywy. To również kuszący argument dla wspomnianych wcześniej chińskich funduszy inwestycyjnych, które prawdopodobnie liczą, że przy zachowaniu odpowiedniej przewagi nad konkurentami, za kilka lat na wartym znacznie więcej niż dziś polskim rynku e-commerce, wartość samego Allegro również będzie wyższa. To jednak ryzykowne założenie, bo trudno oczekiwać, że udział w rynku Allegro pozostanie na takim samym poziomie w przypadku pojawienia się na rynku zarówno Amazona jak i Alibaby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Wojtek 2016-09-18 15:07:22

  Oho.. czyli możemy śmiało powiedzieć, że allegro to pionek bo chce uciec i boi sie konkurencji jak ali axpress czy jak im tam i amazona. Nie dość, że prowizje na allegro są z kosmosu to jeszcze na dodatek otworzyli swój oficjalny sklep gdzie po prostu cenami zabijają sprzedawców, bo co takie allegro może sobie dodać do ceny? Prowizje czy cene za dodanie produktu? Komu sobie te pieniążki przeleją? Na swoje konto bankowe! Zastanawiam się gdzie uciekać.. a jest problem na polskim rynku!  Świstak upadł? Brak aukcji, ile? 8? Coś mi tu śmierdzi.. Jakiś kiermasz.pl? Co to jest? Gdzie mam uciec? Na olx.pl? Dodać ogłoszenie, że sprzedam nowy komputer, czy smartfon? Milion produktów na magazynie a ja będę dodawać milion produktów na olx.pl i każde zamówienie składać na telefon?  Wymieniam serwisy które są jeszcze na polskim rynku:

  E-bay, lekkikoszyk (to wyglada jak gazetka, moim zdaniem nie o to chodzi), świstak ( brak aukcji, chyba już nie istnieje), allegro (kiedyś im podziękuje), Blua.pl ( funkcjonalność jak na allegro, brak pobieranych prowizji. Nie dodałem jeszcze tam produktów, ktoś już to robił? Jakieś opinie?), Kiermasz.pl (bez komentarza)..  Czekam na wasze opinie.  Powodzenia w sprzedaży!

 • Karol 2016-09-12 14:38:15

  Panie... gdzie uciekać?

 • Tomaszydło 2016-09-12 13:55:59

  Allegro , robi się coraz gorsze. Pobierane prowizje są za wysokie a zasady coraz bardziej niejasne . A jeszcze oficjalny sklep Allegro . Mam nadzieje ze mądrzy ludzie będą uciekać z tej platformy sprzedaży

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,99

 • Śr

  1,36

 • Min

  0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane