PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

GfK: Fuzja spowodowała, że 5 podmiotów ma 95 proc. marketów powyżej 2,5 tys. mkw.

Autor: dlahandlu.pl 23 stycznia 2014 12:14

Na rynku dokonał się kolejny krok w konsolidacji handlu wielkopowierzchniowego. Ponad 400 hipermarketów skoncentrowanych jest w rękach 7 graczy, spośród których 5 podmiotów posiada 95 proc. sklepów powyżej 2500 m.kw. - mówi Przemysław Dwojak dyrektor działu analiz konsumenckich GfK.

Mający 28 hipermarketów Auchan przejmuje 49 z 57 hipermarketów Real (na przejęcie 8 nie zgodził się UOKiK) i z 77 sklepami awansuje z 5 na 4 miejsce w rankingu hipermarketów, uwzględniając liczbę placówek. Dzięki przejęciu sklepów Real, Auchan stanie się silniejszym graczem, bo dotrze do dużej grupy konsumentów w ponad 20 miastach, w których wcześniej nie miał swoich sklepów. Dzięki temu niewątpliwe zyska na rozpoznawalności marki oraz zwiększy udział w wartości dystrybucji na rynku FMCG. Może też wzrosnąć siła zakupowa Auchan wśród dostawców - uważa Przemysław Dwojak.


Segment hipermarketów został podzielony zatem pośród 5 graczy. Konsolidacja ta nie odbyła się po myśli Auchan. Sieć jest wyprzedzana jest przez Kaufland ze 172 hipermarketami oraz Tesco (158 hipermarketów - dane ze strony firmy) i Carrefour z 96 placówkami, działającymi w tym segmencie. Gdyby urząd antymonopolowy nie zanegował przejęcia 8 lokalizacji, to z 85 placówkami Auchan byłby niemal równym graczem z Carrefourem. Obecnie jest nieco mniejszy.

W segmencie sklepów mniejszych, w którym obserwujemy wysoką dynamikę przyrostu liczby sklepów, Auchan ze swoją marką Simply Market i ok. 30 sklepów na blisko 2000 supermarketów, obecnych na rynku. Najwięksi gracze w tym segmencie to: Tesco, Intermarche i Carrefour każdy z ponad 150 sklepami. Dwie spośród tych marek  (Tesco i Carrefour) skutecznie konkurują z Auchan także w segmencie hipermarketów - mówi Przemysław Dwojak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,06

  • Min

    2,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane