Giełda nie wierzy w handel

Autor: pb.pl 26 lutego 2017 17:36

Najwięksi sprzedawcy żywności w Polsce są jeszcze więksi, ale do wzrostu giełdowych notowań to nie wystarcza. Kurs Eurocashu po ogłoszeniu wyników rocznych spadł o 6,4 proc., a na parkiecie w Lizbonie na czerwono świeciły notowania Jeronimo Martins. Obie spółki osiągnęły zyski niższe, niż oczekiwał rynek - podaje pb.pl

Eksperci z Deutsche Banku zwracają uwagę na to, że Jeronimo Martins będzie miał teraz pod górkę. W Polsce znaczącym ryzykiem będzie działanie państwa. Nie chodzi tylko o wiszący nad branżą podatek czy zakaz handlu w niedziele, ale też o nowe przepisy, wymierzone w nadużywanie przewagi konkurencyjnej. Dają one urzędowi antymonopolowemu nowe narzędzia kontroli i karania gigantów handlowych, co według analityków może osłabić pozycję Biedronki w negocjacjach z dostawcami. Problemem może być też utrzymanie dynamiki wzrostu LFL — to zaś oznacza, że aby poprawiać przychody, Biedronka będzie musiała więcej inwestować. Tymczasem tempo ekspansji sieci na polskim rynku wyraźnie spadło. 

Akcjonariusze portugalskiej spółki mają jednak mniejszy ból głowy niż ci, którzy zainwestowali w akcje Eurocashu. Kurs Jeronimo Martins spadł, ale wcześniej w tym tygodniu sięgnął poziomu nienotowanego do 2013 r. Tymczasem akcje Eurocashu już przed publikacją wyników były o jedną trzecią tańsze niż rok wcześniej, a po ich publikacji jeszcze pogłębiły spadek. 

Więcej na pb.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8398

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 690655

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane