GIP: Miliony Polaków pracuje, ale nie ma praw pracowniczych

23 lutego 2015 12:50

Według danych GUS, prawie milion czterysta tysięcy osób pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych. - Ten stan rzeczy jest bardzo niepokojący - mówiła na antenie radiowej Jedynki Iwona Hickiewicz, Główny Inspektor Pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy zwraca też uwagę na nadmierną liczbę umów terminowych o pracę. Według danych Eurostatu, aż 27 procent pracujących Polaków jest zatrudnionych na okresowych umowach o pracę.

Iwona Hickiewicz zauważa, że ucieczka od stosunku pracy na rzecz samozatrudnienia czy form cywilnoprawnych jest sygnalizowana przez jej instytucję już od lat. I to w sensie negatywnym. Przyznając, że jest wiele sytuacji, które uzasadniają zastosowanie takich form zatrudniania, ale bardzo często pracodawcy uciekają dzięki nim przed kosztami, wiążącymi się z zatrudnianiem pracowników.

Podkreśla jednocześnie, że ochrona pracownika, jego prawo do urlopu, wypoczynku, wynagrodzenia itd., jest związana tylko ze stosunkiem pracy i systemem prawa pracy. Czyli ci, którzy nie są zatrudnieni na umowę o pracę, mają zdecydowanie mniejsze prawa pracownicze.

W rozmowie Inspektor zwracała również uwagę na problemy dotyczące obrony pracowników zatrudnionych na umowy cywilnoprawne, gdy wykonują pracę osób, zatrudnionych na etatach. - Często trudno jest zmusić pracodawcę do zmiany umowy, gdyż zasłania się wolą samego pracownika - mówi.

Dlatego uważa, Kodeks pracy jest prostu przestarzały i wymaga zasadniczych zmian. Wyjaśnia, że ponad 80 nowelizacji dokonanych od początku lat 90. sprawia, że Kodeks pracy jest nieczytelny nie tylko dla pracowników i pracodawców, ale i fachowców. - To był kodeks pisany dla zupełnie innych przedsiębiorstw - kończy Iwona Hickiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Gangster z Wiejskiej 2015-02-24 09:13:06

  A co zamierza z tym zrobić PO? Pewnie nic, bo nie da się z tego wyciągnąć kasy!

 • dora 2015-02-23 21:19:05

  A nawet ci, którzy pracują w handlu na umowę o pracę mają niewiele praw. Łaskawie jedna (a czasem i nie) przerwa w tygodniu, dwa dni wolnego "razem" raz na kilka miesięcy. A wszystko to w bardzo popularnej sieci robakowej.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  0,59

 • Śr

  0,29

 • Min

  0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane