Gitara Kurta Cobaina na licytacji w serwisie eBay (galeria)

Autor: pr/dlahandlu.pl 15 lutego 2017 12:30

Gitara Kurta Cobaina na licytacji w serwisie eBay (galeria) Na zdj. Earnie Bailey z gitarą Kurta Cobaina

Ponad dwadzieścia lat po śmierci Kurta Cobaina, legendarnego wokalisty zespołu Nirvana, fani będą mogli powalczyć na ekskluzywnej aukcji w serwisie eBay o wyjątkową gitarę z jego prywatnej kolekcji. Aukcja potrwa od 16 do 26 lutego. Wydarzenie to zbiegnie się w czasie z inną datą – 20 lutego Kurt Cobain obchodziłby swoje pięćdziesiąte urodziny.

Gitara Hagstrom Blue Sparkle Deluxe, o której mowa stała się własnością Cobaina pod koniec 1992 r. Po jego śmierci w kwietniu 1994 r., została przekazana przez Courtney Love bliskiemu przyjacielowi – członkowi innej grunge’owej kapeli z Seattle, by finalnie trafić w ręce Nathana Fasolda z Portland - właściciela sklepu Black Book Guitars, specjalizującego się w sprzedaży instrumentów z wyjątkową historią. Kolekcjoner nawiązał współpracę z eBay for Charity – komórką umożliwiającą sprzedawcom wystawianie na licytację przedmiotów, z których dochód wspomaga organizacje non profit. Ku czci dziedzictwa Kurta Cobaina, 10 procent zysku z aukcji zasili Transition Projects, Inc. - wywodzącą się z Portland organizację, która każdego roku pomaga ponad 10 tys. potrzebujących w wychodzeniu z bezdomności i zdobywaniu dachu nad głową.

- Umożliwienie dostępu do autentycznego i zarazem tak rzadkiego okazu kolekcjonerskiego, jakim jest Hagstrom Blue Sparkle Deluxe Cobaina doskonale wpisuje się w misję eBay’a. To wyjątkowa szansa dla 167 milionów naszych aktywnych użytkowników. Ta gitara pokazuje, jak ogromny wypływ na historię rocka ma wciąż zespół Nirvana - powiedział Sam Bright, Senior Director działu Art & Collectibles w eBay.

Obecnie wszelkie autentyczne pamiątki związane z zespołem Nirvana są coraz bardziej rozchwytywane. Jednostka badawcza eBay’a - DataLabs przeanalizowała statystyki dotyczące zakupów związanych z Nirvaną. Okazuje się, że ostatnia dekada przyniosła ponad trzykrotny wzrost sprzedaży t-shirtów zespołu, co podkreśla wagę spuścizny zespołu i jego stały wpływ na dzisiejszą popkulturę. Sprzedaż związanych z kapelą pamiątek takich, jak płyty winylowe czy elementy odzieży, poszybowała w górę w 2014 i 2015 roku, co najprawdopodobniej spowodowane było wstąpieniem Nirvany do Rock & Roll Hall of Fame, a także wyprodukowanym przez HBO dokumentem Kurt Cobain: Montage of Heck.

Gitara będąca przedmiotem aukcji została uwierzytelniona przez Earniego Bailey’a, który sprawował pieczę nad gitarami Kurta Cobaina i pełnił funkcję pierwszego technika gitarowego Nirvany. Bailey osobiście dostarczył Hagstroma Blue Sparkle Deluxe do rąk Cobaina do Seattle w 1992 roku. Po otrzymaniu tej wyjątkowej gitary oraz kilku podobnych modeli instrumentu, Cobain wyraził wolę zachowania Hagstroma w ramach prezentu świątecznego. Specjalnie dla Cobaina Bailey przekonwertował gitarę na orientację leworęczną. George Gruhn, wiodący ekspert w dziedzinie gitar typu vintage, potwierdził, że Hagstrom Blue Sparkle Deluxe to pochodzący z lat 1958-1960 egzemplarz Hagstrom Deluxe Model 90.

Gitary cieszą się popularnością wśród kupujących na eBay – niemal 4,5 mln tych instrumentów zostało nabytych poprzez serwis eBay w USA w ciągu ostatniej dekady, przy czym niewiele mniej egzemplarzy sprzedanych zostało w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,38

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane