PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Golonka peklowana na indeksie produktów zakazanych w UE

www.portalspozywczy.pl 2 maja 2016 11:02

„Golonka peklowana”, tradycyjny, wielkopolski przysmak znika ze sklepów i restauracji. Przyczyną jest egzekucja przepisów Unii Europejskiej przez polskie służby sanitarne. Adam Szejnfeld, europoseł z Wielkopolski, podjął interwencję w tej sprawie u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale także w Komisji Europejskiej w Brukseli.

Jak argumentuje europoseł Adam Szejnfeld, tradycyjny wyrób mięsny o nazwie "Golonka peklowana" jest produktem bardzo cenionym na polskim rynku konsumpcyjnym i gastronomicznym, który dochował się w minionych wiekach różnych odmian regionalnych i lokalnych.

- W procesie peklowania stosowane są przyprawy zawierające pewne ilości azotantów i azotynów, które przekraczają normy określone w przepisach UE. To właśnie ten fakt jest podstawą do wprowadzenia zakazu sprzedaży "Golonki peklowanej" w Polsce, a celem jest ochrona zdrowia konsumentów. Zapomniano jednak o tym, iż golonki peklowanej nie spożywa się na surowo. W trakcie obróbki termicznej wytrącają się z niej natomiast niebezpieczne związki zakazane przez Unię – przekonuje poseł Szejnfeld.

Dlatego europoseł podjął interwencję zwracając się w tej sprawie do: Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Vytenisa Andriukaitisa, Europejskiego Komisarza ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Elżbiety Bieńkowskiej, Europejskiej Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP oraz Marka Posobkiewicza, Głównego Inspektora Sanitarnego w Polsce.

- Udało się do tej pory wyłączyć z unijnych przepisów na przykład kiełbasę białą surową, tatar, czy metkę łososiową. Nie widzę więc powodów, by w katalogu derogacji nie mogła się znaleźć także wielkopolska golonka peklowana - podkreśla poseł z Wielkopolski.

- Nieuzasadniony zakaz sprzedaży "Golonki peklowanej" uderza nie tylko w konsumentów, którzy tracą dostęp do znanego i cenionego tradycyjnego produktu, ale także w przedsiębiorców - rzeźników, wędliniarzy, kupców oraz restauratorów, którzy ponoszą z tego tytułu wymierne straty finansowe. Zakaz szkodzi również wizerunkowi Unii Europejskiej, która przez przeciwników przedstawiana jest, jako organizacja, która ślepo kieruje się wyłącznie biurokratycznymi wytycznymi, nie zważając na ludzkie przyzwyczajenie oraz regionalną tradycję – uważa poseł Szejnfeld.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane