PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Gospodarka przyspieszy, deflacja jeszcze nie odpuści

wnp.pl 10 marca 2015 09:40

W tym roku gospodarka będzie się rozwijała w tempie 3,4 proc., w przyszłym tempo wzrostu nieco spowolni. Deflacja utrzyma się jeszcze przez kilka miesięcy - twierdzą w swojej najnowszej prognozie ekonomiści Credit Agricole.

Lepsza prognoza na ten rok to efekt mniejszego niż oczekiwano spowolnienia tempa wzrostu w pierwszym kwartale. - Prognozujemy, że w I kwartale 2015 r. roczna dynamika PKB ukształtuje się na poziomie 2,9 proc. wobec 3,1 proc. w czwartym. W kierunku zmniejszenia tempa wzrostu gospodarczego będzie oddziaływał przede wszystkim spadek dynamiki inwestycji. Z kolei oczekujemy, że wyraźnemu przyspieszeniu ulegnie konsumpcja prywatna. Uważamy, że pierwszy kwartał będzie dołkiem spowolnienia gospodarczego w Polsce - twierdzą ekonomiści CA.

Od drugiego kwartału gospodarka - zdaniem ekonomistów - będzie się rozpędzać, aż do 3,7 proc. w ostatnim kwartale tego roku.- Jednym z czynników oddziałujących w kierunku przyspieszenia będzie stopniowa poprawa sytuacji gospodarczej w strefie euro. Prognozujemy, że dynamika PKB w strefie euro w 2015 r. wyraźnie przekroczy 1,0 proc. wobec 0,9 proc. w ub. r. Dodatkowo w drugiej połowie roku wygaśnie negatywny wpływ embarga rosyjskiego na tempo wzrostu gospodarczego - tłumaczą, zastrzegają jednak, że eskalacja konfliktu za naszą wschodnią granicą może zagrozić tym optymistycznym prognozom. - W 2016 r. oczekujemy lekkiego spowolnienia wzrostu gospodarczego ze względu na niższy wkład eksportu netto, będący wynikiem szybszego wzrostu importu od eksportu - dodają, podkreślając, ze na zmniejszenie aktywności gospodarczej mogą wpłynąć również rosnące ceny ropy. .

Ekonomiści CA przewidują również, że deflacja szybko nie odpuści. Oczekujemy, że w 2015 r. średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie minus 0,3 proc. rok do roku, wobec 0,0 proc. w 2014 r. Deflacja w Polsce utrzyma się do III kw. 2015 r., a jej skala będzie się stopniowo zmniejszać począwszy od drugiego kwartału, na skutek wzrostu cen żywności i paliw. W połowie roku antyinflacyjny efekt rosyjskiego embarga wygaśnie - twierdzą w swojej prognozie, dodając, że w czwartym kwartale inflacja wyniesie 0,6 proc. Początek przyszłego roku ma nas powitać większą zwyżką cen - inflacja ma wzrosnąć do 1,6 proc. w pierwszym kwartale, chociaż jak twierdzą analitycy CA będzie to w znacznej mierze efekt statystyczny, wynikający z niskiej bazy dla cen żywności i paliw. - Poprawa na rynku pracy będzie dalej postępować. Stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtuje się na poziomie 10,7 proc. na koniec br. i obniży się do 10,2 proc. w 2016 r. - twierdzą również ekonomiści CA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane