PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

GPW chce wesprzeć tworzenie polskich funduszy nieruchomościowych

Property News 7 marca 2016 14:51

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych, Małgorzata Zaleska oficjalnie zaproponowała utworzenie polskiego odpowiednika REIT-ów. GPW rozpoczęła prace nad przygotowaniem konkretnych rozwiązań.

- GPW podjęła się roli koordynatora prac nad przygotowaniem rozwiązania, które umożliwiłoby wprowadzenie spółek wynajmu nieruchomości komercyjnych, w formie REIT-ów, do polskiego porządku prawnego. Zależy nam na tym, aby wypracowane rozwiązanie było jak najlepsze dla uczestników rynku. Przyglądamy się rozwiązaniom stosowanym w innych krajach i zastanawiamy się, które z nich mogłyby najlepiej działać w Polsce. Rozmawiamy także z uczestnikami polskiego rynku, na przykład z przedstawicielami sektora nieruchomości. Formułujemy nasze propozycje i przedstawiamy je decydentom. Co ważne, spółki REIT są zobowiązane regularnie wypłacać dywidendę, na poziomie co najmniej 80 proc. zysku. Zasilają przy tym budżet państwa wpływami w formie opodatkowania dywidend - tłumaczą przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych.

Dotychczas biura, centra handlowe czy magazyny w Polsce kupowane są głownie przez inwestorów zagranicznych. Nabywają je spodziewając się stałych zysków z najmu. Chętnie inwestują u nas m.in. niemieckie fundusze emerytalne czy też amerykańskie firmy private equity.

- Ponad 90 proc. zlokalizowanych w Polsce nieruchomości komercyjnych jest własnością zagranicznego kapitału, który czerpie z nich dochody - rozwiązania z zakresu optymalizacji podatkowej powodują, że polski budżet na tym nie korzysta. Polski kapitał nie jest zaangażowany w rozwój krajowego rynku nieruchomości komercyjnych. Tak samo polskie fundusze emerytalne nie mogą czerpać z niego bezpośrednio korzyści. GPW wspiera rozwiązania mające na celu wprowadzenie rodzimego kapitału na polski rynek nieruchomości komercyjnych, co jednocześnie sprzyjałoby wielomilionowym wpływom do budżetu państwa - argumentują przedstawiciele GPW.

Wdrożenie REIT-ów mogłoby pomóc we wzmocnieniu polskich funduszy. Przykładowo, w takich krajach jak Rosja, Dania, Czechy czy Wielka Brytania znaczący odsetek kapitału inwestującego w nieruchomości pochodzi od lokalnych inwestorów.

REIT, czyli fundusz Real Estate Investment Trust, to specjalny podmiot charakteryzujący się całkowitym lub znaczącym zwolnieniem z podatku dochodowego. Jego jedynym celem jest inwestowanie w nieruchomości, przede wszystkim w długoterminowej perspektywie. Nie ma on narzuconego okresu zamknięcia, a także nie posiada wielu wad zamkniętych funduszy inwestycyjnych. Dokładna charakterystyka REIT-u zależy od kraju jego pochodzenia, bardzo często są one zobowiązane do wypłacania zysków z nieruchomości w konkretnych okresach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane