Grauer: Na rynku detalicznym rośnie nowy silny gracz

www.portalspozywczy.pl 5 kwietnia 2018 17:18

Grauer: Na rynku detalicznym rośnie nowy silny gracz

Na skutek przejęcia Emperii Holding przez litweską Maxima Grupe, na rynku detalicznym w Polsce urośnie nowy, silny gracz. Przez to konkurencja w segmencie supermarketów jeszcze bardziej się zaostrzy - mówi Piotr Grauer dyrektor w KPMG, w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

- Postępowanie UOKiK w tej sprawie trwało cztery miesiące, ale zakończyło się pomyślnie dla inwestora. Dzięki tej decyzji, Maxima Groupe będzie mogła sfinalizować transakcję, a sytuacja właścicielska sieci Stokrotka wreszcie się wyjaśni - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl Piotr Grauer, dyrektor w KPMG.

- Zważywszy na silną pozycję Maximy w krajach nadbałtyckich, na rynku detalicznym w Polsce rośnie dzięki temu przejęciu nowy, silny gracz. Przez to konkurencja w segmencie supermarketów jeszcze bardziej się zaostrzy - dodaje.

Maxima Grupe uzyskała bezwarunkową zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie Emperii Holding. Tym samym ziścił się warunek, o którym mowa w wezwaniu, ogłoszonym przez Maxima Grupe w dniu 24 listopada 2017 r.

Przypomnijmy, że Maxima Grupe dwukrotnie przedłużała przyjmowanie zapisów w wezwaniu na akcje spółki Emperia Holding SA, która kontroluje polską sieć sklepów Stokrotka. Pierwszy raz w dniu 21 lutego, do dnia 16 marca, a drugi raz 15 marca, do dnia 12 kwietnia. Spółka czekała na zgodę UOKiK.

Maxima Grupe zawarła z Emperią Holding umowę inwestycyjną w dniu 23 listopada. Dzień później ogłosiła wezwanie do sprzedaży 12.342.027 akcji (100 proc.) Emperii po cenie 100 zł za akcję. 14 grudnia ub. r. rozpoczęto przyjmowanie zapisów. W wezwaniu ustalono, że zapisy będą przyjmowane do 21 lutego 2018 r. Jednak UOKiK 18 stycznia skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia. Urząd uznał, że działalność uczestników koncentracji pokrywa się na lokalnych rynkach sprzedaży detalicznej artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku i krajowym rynku zaopatrzenia w te produkty. Ponadto uczestników koncentracji mogą łączyć również relacje typu dostawca-odbiorca. Maxima wprowadza do obrotu karmy dla zwierząt, płatki zbożowe, konserwy mięsne, pasztety i sosy, a sklepy należące do Emperia mogą być nabywcą tych produktów.

Kolejnym warunkiem finalizacji transakcji jest osiągnięcie progu minimalnej liczby akcji objętych zapisami w wezwaniu uprawniających do 66% ogólnej liczby głosów w spółce, oraz podjęcia przez Walne Zgromadzenie uchwały o zmianie statutu spółki w brzmieniu zgodnym z treścią warunku wezwania.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5082

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane