Green Caffé Nero: Przez zakaz handlu w niedziele CH będą musiały obniżyć czynsze

Property News 29 listopada 2017 13:38

- Centra handlowe muszą uwzględnić to, że ich lokalizacje będą warte mniej o 20 proc. – będą musiały obniżyć swoje czynsze. Będzie szturm, nie tylko gastronomii, ale w ogóle najemców – mówi Adam Ringer, współwłaściciel sieci Green Caffé Nero, komentując zapisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Green Caffé Nero ma blisko 60 kawiarni zlokalizowanych w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Tylko 15 proc. z nich jest usytuowanych w centrach handlowych – mimo to – jak twierdzi współwłaściciel sieci, firma odczuje spadek obrotów.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę od 1 marca 2018 r. będą tylko dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. handlowa będzie tylko jedna niedziela każdego miesiąca, od 2020 r. ma obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedziele.

Niedzielne obroty stanowią około 20 proc. wszystkich obrotów Green Cafe Nero zlokalizowanych w centrach handlowych.

- Gastronomia to taki biznes gdzie są wysokie marże i bardzo duże koszty stale. Spadek obrotu o 20 proc. to ogromna strata na zysku – tłumaczy Adam Ringer - nie pomoże nam większy ruch w sobotę bo nie będziemy mieli miejsc żeby dodatkowych klientów przyjąć. Sobota dzisiaj i tak jest najlepszym dniem i wolnych miejsc nie ma. Będziemy renegocjować umowy, mam nadzieję, że nie my jedyni. Na pewno będzie się otwierało mniej centrów handlowych w ogóle – dodaje.

Przyjęta przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę wprowadza aż 29 wyłączeń z zakazu. Na liście są m.in. apteki, kwiaciarnie, lodziarnie i sklepy zlokalizowane przy dworcach. 

Współwłaściciel Green Cafe Nero uważa, że regulacje wpłyną bardzo negatywnie na firmy z tych branż. - To będzie zgroza. Te podmioty mają przeważnie długoterminowe umowy, z których formalnie będzie ciężko wyjść. My jako firma jesteśmy w niezłej sytuacji bo mamy mało lokali w centrach handlowych. Możemy skorzystać jeśli ludzie wyjdą na ulice, natomiast nasi konkurenci mogą przegrać – dodaje Ringer.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę została przyjęta przez Sejm w piątek. Teraz trafi teraz do Senatu, a gdy ten ją przyjmie bez poprawek trafi do podpisu prezydenta.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Przed 2017-12-02 08:28:33

  Co za myślenie, ze „ludzie musza odpocząć”. Przecież to jest zmniejszenie liczby miejsc pracy. W wielu sklepach to sie przełoży na zwiększenie „wydajności” ludzi, bo w małym sklepie z ciuchami jak były 2 osoby to 2 zostaną. I nie wiem w czym pracownicy handlu sa lepsi od tych pracujących na stacjach benzynowych, w call center czy restauracjach. Ci nie musza odpoczywać?

 • kovax 2017-11-30 15:37:26

  Ta ustawa zostało zrobiona z myślą o pomocy dla małych osiedlowych sklepów, które ledwie dyszą, i wyadaje się, że dzięki niej dostaną pomoc, wiadomo, że takie sieciówki jak green caffe będą musiały kombinować jak nie stracić

 • debbie 2017-11-30 15:36:13

  Trudno, ludzie też kiedyś muszą odpocząć, i klienci od zakupów i chlania kawy i pracownicy, dobrze że ta ustawa powstała

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,69

 • Śr

  0,84

 • Min

  0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane