PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Greenpeace ocenia sieci handlowe pod kątem pozyskiwania ryb

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 17 września 2012 14:20

Greenpeace opublikował czwartą edycję rankingu „Oceany na sprzedaż". Oceniono w nim 9 największych sieci sprzedaży detalicznej w Polsce pod kątem ich strategii pozyskiwania ryb, produktów rybnych i owoców morza.

Ranking ma na celu zwrócenie uwagę na problem złej gospodarki żywymi zasobami mórz i silnego przetrzebienia łowisk.

Pierwszy ranking ukazał się we wrześniu 2008 roku i wykazał brak odpowiedzialnych strategii pozyskiwania produktów rybnych wśród polskich detalistów. Przez 4 lata Greenpeace prowadził rozmowy z przedstawicielami ocenianych sieci. Następne rankingi pokazały pozytywne, choć powolne zmiany.

Najwyższą notę w tegorocznym rankingu utrzymały sklepy sieci „Lidl" i „Kaufland", ponieważ mogą pochwalić się wprowadzeniem najlepszych zasad pozyskiwania produktów rybnych. „Real", „Auchan" oraz „Carrefour" uzyskały więcej punktów niż przed rokiem ze względu na ulepszenie swoich zasad i wprowadzenie praktycznych rozwiązań. Sieć „Piotr i Paweł" nadal znajduje się na niskiej pozycji, gdyż nie posiada odpowiedzialnej polityki pozyskiwania ryb i produktów rybnych - można tam kupić największą ilość zagrożonych gatunków z Czerwonej Listy Greenpeace. „Tesco", „Alma" oraz „Biedronka" nie odpowiedziały na ankietę Greenpeace. Ze względu na ogłoszenie upadłości, w tegorocznym rankingu nie zostały uwzględnione delikatesy „Bomi". Nowym detalistą na liście jest sieć „Biedronka", której udział w rynku zwiększa się z roku na rok.

- Zmiany na polskim rynku zachodzą bardzo powoli. Jednak cenne jest to, że detaliści zaczynają w ogóle zwracać uwagę na sposób pozyskiwania ryb. Niestety w wielu przypadkach mimo deklaracji brakuje praktycznych działań, jak np. zaprzestanie sprzedaży gatunków ryb z silnie przetrzebionych stad. Konsumenci zasługują na ryby nie tylko tanie ale i najwyższej jakości"- mówi Magdalena Figura, koordynatorka kampanii „Morza i Oceany" Greenpeace Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,55

  • Min

    1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane