Grupa Hortex: Każda dodatkowa danina zostanie przesunięta na ceny konsumpcyjne

www.portalspozywczy.pl 25 października 2016 16:59

Polski rząd szykuje szereg zmian legislacyjnych m.in.: program rodzina 500 plus, prawo wodne, podatek handlowy i zakaz handlu w niedzielę. Tomasz Kurpisz, prezes Grupy Hortex, opowiada jak zmiany mogą wpłynąć na sytuację konsumentów i producentów.


Sieci handlowe przytłoczone widmem wprowadzenia podatku handlowego i zamknięcia sklepów w niedziele uciekają się do różnych pomysłów, żeby dodatkowe koszty „przerzucić” na swoich dostawców.

- Jest to element gry rynkowej prowadzonej pomiędzy sieciami a producentami. Przedstawiciele handlu argumentują to tym, że pogarszają im się warunki funkcjonowania. A ja nie mam wątpliwości, że każda dodatkowa danina czy obciążenie na rzecz budżetu, prędzej czy później zostanie przesunięta na ceny konsumpcyjne - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl Tomasz Kurpisz, prezes Grupy Hortex.

Zdaniem prezesa Grupy Hortex bez względu na to czy i w jaki sposób sieciom handlowym uda się poprawić własne warunki funkcjonowanie, to jednak na końcu producenci będą musieli te dodatkowe koszty przenieść na ceny konsumpcyjne.

- Rentowność przemysłu spożywczego w Polsce jest bardzo niska. Przez wiele lat udawało się nam rozwijać, inwestować, wprowadzać innowacje dzięki m.in. funduszom unijnym, to pomagało restrukturyzować firmy. Dzięki temu mamy jeden z najnowocześniejszych przemysłów spożywczych w Europie. Ale to źródło finansowania się skończyło – dodaje Tomasz Kurpisz.

I dodaje, że z drugiej strony na polskim rynku panuje ogromna walka konkurencyjna i marże, które są realizowane przez producentów są niskie, a ceny żywności w Polsce są jednymi z najniższych w Europie

Całość: portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane