PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Grupa InPost notuje rekordową dynamikę sprzedaży dla e-commerce, ale wykazuje stratę

Autor: www.dlahandlu.pl 17 maja 2016 09:13

Grupa InPost zanotowała w I kwartale 2016 r. 132 mln zł przychodów dzięki rekordowej dynamice sprzedaży dla e-commerce. Wynik netto  okresu to - 8,5 mln zł ( 5,8 mln zł w I kw. 2015 r.)

Przychody Grupy InPost w I kwartale 2016 roku wyniosły 132 mln zł odnotowując wzrost o 1% r/r. Bardzo wysoka dynamika sprzedaży usług dla sektora e-commerce, która osiągnęła w I kwartale 55 mln zł - przy wzroście r/r o 381% - w pełni zrównoważyła negatywny wpływ zakończenia w lutym b.r. kontraktu na obsługę korespondencji sądowej oraz niższych wolumenów listów nadawanych w sektorze przedsiębiorstw.

Wśród usług Grupy InPost najwyższą dynamikę osiągnęły listy polecone e-commerce (w tym Allegro Polecone InPost), których wolumen wzrósł r/r o 370% i osiągnął liczbę 1,6 mln listów w I kwartale b.r. Dobre wyniki odnotowały również dostawy przesyłek do Paczkomatów InPost z wolumenem na poziomie 4,4 mln wyższym r/r o 76%, oraz usługi InPost Kurier, które osiągnęły 2,8 mln przesyłek – o 21% więcej niż w najlepszym dla branży kurierskiej IV kwartale zeszłego roku.

EBITDA w I kwartale b.r. wyniosła -7,5 mln zł i była niższa r/r o niemal 19 mln zł. Przy wzroście rentowności usług paczkomatowych i kurierskich, która na poziomie EBITDA osiągnęła wynik 4,4 mln zł, spadek łącznej EBITDA wynika z ujemnego wpływu segmentu listowego w wysokości 11,9 mln zł.

- Segment listowy w I kwartale znalazł się on pod presją spadku wolumenu listów w efekcie zakończenia kontraktu na obsługę korespondencji sądowej oraz decyzji części klientów z sektora przedsiębiorstw o zmniejszeniu ilości listów obsługiwanych przez Grupę InPost. Pomimo podjętych działań optymalizujących sieć dystrybucji, w efekcie których w marcu b.r. ograniczono liczbę oddziałów listowych o 45%, a zasoby ludzkie w tym obszarze działalności o 40%, nie przełożyły się one w I kwartale na oszczędności zapewniające rentowność tej działalności. Dodatkowo wynik był obciążony jednorazowymi kosztami optymalizacji sieci w wysokości 5,3 mln zł oraz negatywnym wpływem wyceny aktywa z tytułu kontraktu na obsługę Sądów i Prokuratur w wysokości 4,5 mln zł.  W związku z powyższym Zarząd postanowił przedstawić do zatwierdzenia Radzie Nadzorczej nową strategię dla segmentu listowego w celu odwrócenia negatywnych rezultatów w kolejnych kwartałach - wyjaśnia spółka.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane