Grupa MAR-OL: Deflacja w segmencie produktów spożywczych kluczowym wyzwaniem dla handlu

Autor: dlahandlu.pl/KPMG 11 czerwca 2015 14:22

- Od dłuższego czasu nie widzimy żadnych tendencji wzrostowych, jeżeli chodzi o poziom popytu. Jednak to pogłębiająca się deflacja w segmencie produktów spożywczych jest kluczowym wyzwaniem makroekonomicznym, z którym musi poradzić sobie branża detaliczna - powiedzieli w komentarzu do raportu KPMG "Na rozdrożu. Wyzwania i priorytety sieci spożywczych w Polsce" Sylwester Maćkowiak, prezes zarządu Grupy MAR-OL i Robert Siemiński, właściciel i przewodniczący rady nadzorczej.

- Jednym z czynników stojących za spadkiem cen jest oczywiście rosyjskie embargo, które znacząco wypłynęło na niektóre kategorie. Np. w owocach i warzywach notujemy ostatnio duże wzrosty ilościowe, ale równocześnie także dwucyfrowe spadki wartościowe, co oczywiście uderza w marże detalistów. Problemem jest także deprecjacja wartości koszyka będąca efektem prowadzonej przez sieci wojny cenowej na produktach wizerunkowych oraz rozwoju marek własnych - komentują.

Zdaniem przedstawicieli Grupy MAR-OL, zjawiska te ściśle wiążą się z rozwojem smart shoppingu, niską lojalnością klientów oraz szerokim dostępem do informacji w Internecie. - W tej chwili niemal wszyscy nasi klienci są „on-line” i chętnie korzystają z wszelkich możliwości promocyjnych w zasięgu swojego miejsca zamieszkania. Co oczywiście także wywołuje presję deflacyjną - wyjaśniają.

- Co do przyszłości, jesteśmy umiarkowanie optymistyczni. Można spodziewać się pewnego niewielkiego wzrostu popytu konsumenckiego, gorzej jednak, jeżeli chodzi o ceny. Branża detaliczna raczej nie przyczyni się do odwrócenia trendu deflacyjnego – wciąż jest przestrzeń na zmasowane, nagłaśniane medialnie promocje i obniżki cen. Nie spodziewamy się więc, żeby presja na marże w najbliższym czasie zelżała - komentują Sylwester Maćkowiak i Robert Siemiński.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4715

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane