PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

GUS: Kwietniowa sprzedaż detaliczna wyższa o 3,2 proc. rdr

Autor: dlahandlu.pl 19 maja 2016 15:04

Kwietniowa sprzedaż detaliczna okazała się o 3,2 proc. wyższa niż przed rokiem. W marcu wzrost ukształtował się na poziomie 0,8 proc. - podał GUS.

W stosunku do kwietnia 2015 r. spadła sprzedaż paliw stałych, ciekłych i gazowych - o 5,1 proc. Największe wzrosty sprzedaży wobec kwietnia 2015 r. GUS zanotował w kategorii tekstylia, odzież, obuwie - 22,6 proc., pojazdy samochodowe, motocykle, części - o 19,1 proc., meble, RTV, AGD - o 15,2 proc. oraz farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny - o 13 proc.

Największy wzrost miesiąc do miesiąca zanotowano natomiast w kategorii: tekstylia, odzież, obuwie - 16,8 proc., meble, RTV, AGD - o 9,4 proc. oraz prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach - o 9,2 proc.

Z danych GUS wynika, że sprzedaż detaliczna w kwietniu, liczona w cenach bieżących, wzrosła o 3,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 proc.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek zwróciła uwagę, że po bardzo słabych, marcowych wynikach sprzedaży detalicznej, w kwietniu wskaźnik ten zdecydowanie się poprawił. "Duże wahania dynamiki (...) sprzedaży detalicznej są podyktowane tegorocznym kalendarzem świąt wielkanocnych, który zmienił wielkość zamówień krajowych i zagranicznych, a także wpłynął na liczbę dni roboczych i handlowych w poszczególnych miesiącach" - zaznaczyła.

"Efekty te będą jeszcze widoczne w kolejnych miesiącach, gdyż w tym roku maj ma dwa długie weekendy" - zauważyła.

"Wysokie wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w kwietniu dobrze wróżą dynamice wzrostu gospodarczego w drugim kwartale br. Przy czym jednocześnie wskazują, że podstawą wzrostu gospodarczego pozostanie konsumpcja. Będzie ona wspierana poprawiającą się sytuacją na rynku pracy oraz programem 500+, w ramach którego gospodarstwa domowe już są zasilane pieniędzmi i będą zapewne te pieniądze wydawać" - dodała Kurtek.

Również ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski zauważył, że czwartkowe dane GUS "pozwalają z większym optymizmem oceniać aktualny stan koniunktury gospodarczej w Polsce". "Relatywnie wysoki wzrost sprzedaży detalicznej i produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rok do roku był dodatkowo wspierany przez niską bazę z kwietnia 2015 r., kiedy to mieliśmy do czynienia ze szczególnie niską, na tle pozostałych miesięcy, dynamiką wzrostu obu tych wskaźników" - zaznaczył.

Dane GUS - jak podkreślił Kozłowski - wskazują ponadto na "stopniowe wygasanie procesów deflacyjnych po stronie cen producenckich". "Ceny produkcji sprzedanej polskiego przemysłu obniżają się w najwolniejszym tempie od początku roku. Zmniejszyły się one w ujęciu rok do roku jedynie o 1,2 proc., podczas gdy w marcu spadek ten wyniósł - po najnowszej rewizji wcześniejszych odczytów - 1,9 proc." - ocenił Kozłowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  13,99

 • Śr

  7,28

 • Min

  2,80

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane