GUS: Nastroje konsumentów niemal bez zmian

Autor: PAP 22 października 2015 16:37

W październiku bieżące i przyszłe nastroje konsumenckie pozostały na podobnym poziomie, jak w ubiegłym miesiącu - poinformował w czwartek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

"Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł o 0,5 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -9,4" - wskazał urząd statystyczny w komunikacie. W porównaniu do października ubiegłego roku obecna wartość BWUK jest wyższa o 4,7 pkt proc..

Zgodnie z danymi GUS wśród składowych wskaźnika wyższą wartość odnotowano dla ocen obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz możliwości obecnego dokonywania ważnych zakupów. Wskaźniki te wzrosły odpowiednio i 1,4 pkt proc.; 1,1 pkt proc. i 0,6 pkt proc.

"Nieznacznie obniżyła się ocena obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 0,3 pkt proc.). Ocena przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego pozostała bez zmian" - dodał GUS.

Urząd wskazał, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej poprawił się o 0,3 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -15,0.

"Lepiej, niż przed miesiącem, oceniana była przede wszystkim przyszła sytuacja ekonomiczna kraju (wzrost o 1,1 pkt proc.). Nie zmieniły się przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, a nieznacznie pogorszyły się oceny dotyczące przyszłego oszczędzania pieniędzy i poziomu bezrobocia (spadek odpowiednio o 0,4 i 0,2 p. proc.)" - napisano.

GUS dodał, że w porównaniu z październikiem 2014 r. w tym miesiącu WWUK osiągnął wartość o 4,3 pkt proc. wyższą.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,15

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane