GUS: Pogorszyły się nastroje konsumenckie

Autor: PAP 22 sierpnia 2014 16:13

Sierpień tego roku był drugim z kolei miesiącem, w którym nastroje konsumenckie, ocenianie na podstawie wskaźników syntetycznych, pogorszyły się - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej obniżył się o 2,4 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie minus 19,5.

"Na spadek wartości wskaźnika największy wpływ miała ocena przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 7,6 pkt. proc.). Wartości składowych dotyczących obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej i obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego obniżyły się odpowiednio o 2,3, 2,0 i 1,3 pkt. proc. Jako jedyna poprawiła się ocena dotycząca obecnego dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 1,1 pkt. proc.)" - napisano w komentarzu do badania.

W porównaniu do sierpnia 2013 roku obecna wartość BWUK jest wyższa o 5,8 pkt. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 3,8 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie minus 25,0.

"Na obniżenie wartości wskaźnika wpłynęły przede wszystkim bardziej pesymistyczne przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i przyszłego poziomu bezrobocia (spadek odpowiednio o 7,6 i 7,4 pkt. proc.). Natomiast lepiej niż przez miesiącem oceniana był możliwość przyszłego oszczędzania pieniędzy (wzrost o 2,0 pkt. proc.)" - komentuje GUS.
W sierpniu br. WWUK osiągnął wartość o 6,8 pkt. proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2013 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8711

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane