GUS: Spadek klimatu koniunktury w handlu detalicznym mdm.

Autor: PAP 23 listopada 2016 18:01

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w listopadzie na poziomie plus 4,0 (plus 4,9 w październiku). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,5 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 12,5 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16,7 proc. i 11,9 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - wynika z raportu GUS.

Diagnozy sprzedaży są optymistyczne, najlepsze w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Utrzymują się korzystne prognozy w tym zakresie. Oceny sytuacji finansowej są pesymistyczne, zbliżone do opinii zgłaszanych od sierpnia br. Od dwóch miesięcy utrzymują się nieznacznie pozytywne przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny - podaje GUS.

W związku z optymistycznymi prognozami sprzedaży, planowany jest dalszy wzrost zamówień towarów u dostawców. Zatrudnienie może nieznacznie rosnąć, w skali podobnej do zapowiadanej miesiąc wcześniej. Podobnie jak w październiku, przewidywany jest wzrost cen.

Jak podaje GUS, w poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W listopadzie koniunktura oceniana jest optymistycznie przez dyrektorów branż tekstylia, odzież, obuwie (plus 17,8 w listopadzie, plus 19,4 przed miesiącem) i pojazdy samochodowe (plus 6,0 w listopadzie, plus 6,3 w październiku), a niekorzystnie – przez przedstawicieli branż artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 3,5 w listopadzie, plus 14,7 miesiąc wcześniej) oraz żywność (minus 3,4 w listopadzie, minus 1,7 w październiku).

W podziale na klasy wielkości, w listopadzie oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 49 osób są negatywne, w podmiotach o liczbie pracujących do 9 osób – gorsze niż w październiku. Korzystne opinie w tym zakresie zgłaszają przedstawiciele jednostek średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) i przede wszystkim podmiotów dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) - informuje GUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8739

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane