GUS: W maju najbardziej podrożały owoce oraz tłuszcze roślinne i zwierzęce

Autor: GUS 12 czerwca 2017 14:38

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2017 r., utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen usług – o 0,1% i utrzymujących się na poziomie obserwowanym w kwietniu br. cenach towarów). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 0,8%) oraz w zakresie łączności (o 2,4%).

W maju br. ceny żywności w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,8% (wobec
utrzymania się na niezmienionym poziomie w kwietniu br).

Najbardziej podrożały owoce (o 5,8%), tłuszcze roślinne (o 2,9%) i zwierzęce (o 2,5%) oraz mąka (o 1,8%). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za mięso (przeciętnie o 1,3%, w tym za mięso wieprzowe – o 2,8%, drobiowe – o 1,1%, wędliny – o 1,0%, przy spadku cen mięsa wołowego i cielęcego – o 0,2%). Droższe niż w kwietniu br. były makarony i produkty makaronowe (o 0,8%), ryby i owoce morza (o 0,4%) oraz artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,3%, w tym mleko – o 0,6%, jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 0,5%, sery i twarogi – o 0,4%, przy spadku cen jaj – o 0,9%). W maju br. więcej należało zapłacić za cukier (o 0,2%) oraz pieczywo (o 0,1%).

Mniej niż w kwietniu br. płacono za warzywa (o 2,6%) oraz ryż (o 0,7%). Ceny napojów bezalkoholowych w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,6%. Więcej niż w kwietniu br. płacono za kakao i czekoladę w proszku (o 2,3%), soki owocowe i warzywne (o 1,6%), kawę (o 1,0%) oraz wody mineralne lub źródlane (o 0,2%). Ceny herbaty utrzymały się na poziomie notowanym przed miesiącem.

W maju br. zanotowano wzrost cen napojów alkoholowych (o 0,3%). Ceny wyrobów tytoniowych pozostały natomiast na poziomie notowanym w kwietniu br

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane