PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Gwiazdowski: Przy zmianie systemu podatkowego Biedronka zaoszczędzi na kosztach zatrudnienia

Autor: Wprost 23 lipca 2015 11:54

Zdaniem Roberta Gwiazdowskiego z Centrum im. Adama Smitha podatki dochodowe są złymi podatkami. - Żeby nie móc robić trików z interpretacją na gruncie podatkowym, możemy specjalnie w tym celu zdefiniować pojęcie transakcji handlowej i to ona będzie podstawą rozliczeń między kontrahentami oraz między nimi a fiskusem - pisze ekspert na łamach "Wprost".

Rozwadowski zwraca uwagę, że Biedronce – o której wspominali i Ewa Kopacz i Jarosław Kaczyński – już zdarzało się płacić w Polsce podatek CIT w wysokości prawie 1 proc. przychodu ze sprzedaży (np. w 2011 r.).

- Jak trzeba, to zapłaci i 1,5 proc. Tym bardziej że nie będzie musiała ponosić ryzyka związanego z ustalaniem kosztów uzyskania przychodu, zatrudniania specjalistów od cen transferowych i prowadzenia podwójnej księgowości - podkreśla ekspert we "Wprost".

Zdaniem Roberta Gwiazdowskiego reforma podatkowa musi być kompleksowa.

- Biedronka zatrudnia ok. 47 tys. pracowników. Zmiana systemu opodatkowania ich pracy sprawi, że średnio za każdego zapłaci ona ok. 75 zł miesięcznie mniej. Rocznie da jej to oszczędności rzędu 40 mln zł z tytułu samych kosztów zatrudnienia. Nie wiem, ile Biedronka wydaje na doradców podatkowych – ale po zmianach będzie wydawała znacznie mniej. Podobnie będzie z personelem zajmującym się rozliczeniami składek i podatków pracowników. Średnia stawka firm zajmujących się zewnętrzną rachubą płac wynosi ok. 50 zł za pracownika miesięcznie. Przy 47 tys. pracowników Biedronka ociera się o koszt 30 mln zł rocznie (to 10 proc. podatku, który płaci) za prowadzenie rachuby płac. Podatek od funduszu wynagrodzeń obliczy jedna osoba - czytamy we Wprost.

Wiecej na wprost.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,45

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8001

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane