Haitong Bank: Biedronka nie ucierpi na zakazie handlu w niedziele

Autor: esmmagazine.com, dlahandlu.pl 12 grudnia 2016 09:51

Haitong Bank: Biedronka nie ucierpi na zakazie handlu w niedziele fot. shutterstock

Analitycy Haitong Bank uważają, że zakaz handlu w niedziele nie wpłynie na działalność Grupy Jeronimo Martins w Polsce. Biedronka powinna wyjść z tej sytuacji obronną ręką. Jej klienci dostosują swoje nawyki do nowych regulacji.

Portal Economia Online przywołuje wyliczenia PwC, według których spadek zatrudnienia w handlu detalicznym wyniesie co najmniej 36 tysięcy osób, a spadek obrotów – minimum 9,6 miliarda zł.

Analitycy Haitong uważają jednak, że sieć Biedronka powinna wyjść z tej sytuacji obronną ręką. Decyzja o zamknięciu sklepów w niedziele powinna mieć niewielki negatywny wpływ na sklepy sieci, zwłaszcza na wczesnym etapie, dopóki konsumenci nie dostosują swoich nawyków do nowej sytuacji.

Według ekspertów Haitong większość biznesu Biedronki jest oparta na sprzedaży podstawowych produktów spożywczych, dlatego zakaz nie będzie miał na sieć takiego wpływu jak np. w przypadku hipermarketów.

Haitong przypomina, że ​​polski rząd wielokrotnie myślał o zakazie handlu w niedziele, ale zawsze rezygnował z tego pomysłu ze względu na jego wpływ na rynek pracy i przychody podatkowe.

Przypomnijmy, bieżący projekt zaproponowany przez największy polski związek zawodowy Solidarność zakłada:
- zakaz handlu w niedziele oraz ograniczenie handlu w Wigilię Bożego Narodzenia oraz Wielką Sobotę,
- kilka niedziel handlowych (7 w roku),
- zakaz handlu ma obowiązywać również franczyzobiorców oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o umowę agencji,
- zakaz handlu w niedziele nie będzie dotyczył stacji paliw, kawiarni, piekarni i aptek oraz przedsiębiorców, którzy sami prowadzą działalność gospodarczą we własnym imieniu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • PK 2016-12-12 15:07:05

  Ale przy okazji zapłaci podatki

 • daot 2016-12-12 12:25:42

  Oczywiście, że nie ucierpi. Będzie to świetny argument aby zredukować liczbę pracowników na sklepach. Według mnie na każdym (bez wyjątku) sklepie straci prace co najmniej jeden pracownik. Nie ma znaczenia, że obroty od piątku będą większe - moim zdaniem o co najmniej 30% - będzie to dobra okazja aby podwyższyć produktywność.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,55

 • Śr

  3,20

 • Min

  2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane