PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Haitong Bank: Rynek nie docenia możliwości transformacji Eurocashu z hurtownika w detalistę

Autor: dlahandlu.pl 1 lutego 2018 09:19

Haitong Bank: Rynek nie docenia możliwości transformacji Eurocashu z hurtownika w detalistę

Wydawanie rekomendacji dla Eurocash analitycy Haitong Bank rozpoczynają od KUPUJ, z ceną docelową akcji 31,6 PLN (18,5-procentowy potencjał wzrostowy). Jest to wynikiem obecnego, niskiego kursu i atrakcyjnego wskaźnika EV/EBITDA na 2018 r. o 9,3-krotności. Strukturalne trendy w FMCG wywierają presję na podstawowy segment hurtowy spółki, a nowo przyjęta strategia przejścia od hurtu do detalu jest procesem w nieunikniony sposób bolesnym, co zdaniem analityków jest przez rynek uwzględniane w stopniu nadmiernym.

Analitycy Haitong Bank wymieniają cztery najważniejsze punkty wspierające ich pozytywną opinię o Eurocash. Po pierwsze uważają, że rynek nie docenia perspektyw transformacji Eurocash z hurtownika w detalistę, która obecnie przebiega boleśnie, ale w przyszłości powinna poprawić wyniki spółki. Po drugie, zdaniem analityków większość zagrożeń związanych z procesem transformacji jest już zawarta w cenie akcji Eurocash, podobnie jak jednorazowe koszty wynikające z optymalizacji hurtowni i rebrandingu sklepów detalicznych. Po trzecie, jak zaznacza Krzysztof Kawa, Analityk Haitong Bank, akwizycja sieci Mila będzie doskonałym uzupełnieniem sieci sklepów Eurocash. Pozwoli to firmie przejąć dobrze zorganizowany biznes i zwiększyć zasięg geograficzny. Nie mniej ważne jest to, że Eurocash nie wyklucza dalszych fuzji i przejęć, co może jeszcze bardziej przyspieszyć ekspansję. Poza tym Eurocash jest obecnie wyceniany blisko pięcioletniego minimum, ze wskaźnikiem EV/EBITDA na rok 2018 na poziomie 9,3-krotności.

W segmencie detalicznym, rebranding sklepów Eko w Delikatesy Centrum skutkował dodatkowymi wydatkami kapitałowymi i okresowym zamykaniem sklepów. Jednak po restrukturyzacji sklepy te powinny przyciągnąć więcej klientów, co zaowocuje wyższą sprzedażą i lepszymi wynikami. Sprzedaży w sieci Delikatesy Centrum powinien również pomóc projekt „Fresh”. Zdaniem analityków Haitong Bank, powinien on przynieść 500 mln PLN przychodów w 2017 r., a w roku 2019 zostanie osiągnięta rentowność. Na koniec trzeciego kwartału 2017 r. świeże produkty były dystrybuowane w 72 proc. sklepów Delikatesy Centrum, co daje pole do dalszego rozwoju. Stąd analitycy oczekują, że w latach 2016-2019 CAGR EBITDA wyniesie 23,8 proc.

Zdaniem Krzysztofa Kawy, Eurocash może skorzystać z zakazu handlu w niedzielę dzięki sklepom franczyzowym, stowarzyszonym z grupą Eurocash, których zakaz nie obejmie. Powinno to z nawiązką zrównoważyć negatywny efekt zamknięcia sklepów własnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,32

 • Śr

  6,78

 • Min

  4,62

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8408

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane