Handel łączy siły przeciwko ustawie o nieuczciwych praktykach handlowych

www.portalspozywczy.pl 14 listopada 2016 14:47

Handel łączy siły przeciwko ustawie o nieuczciwych praktykach handlowych fot. shutterstock

Handel w Polsce łączy siły, aby przemówić jednym głosem sprzeciwu wobec obecnego kształtu projektu ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Forum Polskiego Handlu oraz Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług uważają, że projekt ustawy jest asymetryczny, ponieważ stygmatyzuje handel oraz szkodzi handlowi, małym dostawcom i konsumentom. Przedstawiciele handlu wyrażają sprzeciw wobec obecnych zapisów projektu ustawy i proszą ustawodawców o wyważenie interesu wszystkich stron.

- W naszej ocenie ta ustawa jest asymetryczna, ponieważ stygmatyzuje handel. Ustawa ma dużo wad, również formalnych i było to zgłaszane na wszystkich etapach naszych rozmów z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Prawie żadne uwagi branży handlowej nie zostały uwzględnione w ramach konsultacji społecznych i wydaje się, że to może być problem - mówił Maciej Ptaszyński, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu.

Dodał, że ustawa powinna chronić zarówno dostawców przed praktykami handlu jak i handel przed praktykami dostawców, natomiast nawet pobieżna lektura tej ustawy niestety na to nie wskazuje.

Tłumaczył, że mówi się, że zapisy ustawy mają działać w dwie strony ale przykłady tzw. otwartego katalogu pokazują, że tak naprawdę tylko i wyłącznie dotyczy on tego, co sieci handlowe i sklepy mogą zrobić złego.

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji tłumaczyła, że przedstawiciele czterech organizacji handlowych chcą pokazać wspólny głos branży handlowej, zarówno tej powiązanej mocniej z kapitałem polskim jak i tej z kapitałem zagranicznym. - Jesteśmy czterogłosem i wspólnie apelujemy, że czujemy się stygmatyzowani i napiętnowali przez różne środowiska, a wydźwiękiem tego jest chociażby ostatnia ustawa przygotowywana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - mówiła.

Podkreśliła, że projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi najbardziej pokazuje, w jaki sposób brak wiedzy na temat handlu wpływa na niektóre projekty legislacyjne. - Brak wiedzy na temat rynku przetwórstwa i brak wiedzy na temat tego, jak wyglądają relacje między dwiema stronami powoduje, że pierwotny zamysł ustawy, która miała chronić drobniejszy handel, ma obecny kształt. Mamy wrażenie, że ten projekt zmierza do tego, żeby zaostrzyć relacje na kanwie dystrybucja zagraniczna i wielkopowierzchniowa a przetwórstwo - mówiła Renata Juszkiewicz.

- Po stronie przetwórstwa widzimy, że jest bardzo skonsolidowany rynek, w różnych kategoriach produktów bardzo wyraźnie widać 2-3 graczy, którzy dominują rynek - mają w nim 80- czy 90 proc. udział. Przykładowo to jest branża tłuszczowa oraz piwna. I w takiej sytuacji nie ma mowy o tym, żebyśmy my jako zagraniczne koncerny mogli mieć jakąkolwiek przewagę kontraktową w stosunku do takich właśnie graczy. I należy nad tym się pochylić - tłumaczyła prezes POHiD.

Całość na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • ex 2016-11-18 14:46:07

  I taki właśnie mamy wolny rynek..

 • Tomi 2016-11-15 09:13:28

  Czyli zachodnie sieci handlowe protestują przeciwko ich niekontrolowanej, monopolistycznej działalności? Przecież monopole sa patologiami rynkowymi.  Swoją droga kiedy sieci z zachodu w swoich zrzeszających nazwach przestaną używać słowa: "polskie" w różnych odmianach?

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  7,08

 • Min

  3,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8561

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 703894

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane