Handel oferuje najwięcej miejsc pracy

Autor: dlahandlu.pl/otopraca.pl 30 sierpnia 2010 10:10

Handel oferuje najwięcej miejsc pracy

W handlu zatrudnionych jest już 7 proc. Polaków. Branża ta od początku roku oferuje niezmiennie najwięcej miejsc pracy - wynika ze statystyk serwisu otoPraca.pl. Chętnych do pracy w tym sektorze jest wielu, jednak specyfika zawodu sprawia, że trudno znaleźć osobę o odpowiednich kwalifikacjach.

Analiza statystyk otoPraca.pl wykazała, że ogłoszenia dotyczące kategorii handel/sprzedaż stanowiły średnio 12 proc. wszystkich opublikowanych od początku 2010 roku ofert. Kategoria ta pojawia się również najczęściej w preferencjach zawodowych użytkowników portalu.
- Osoby zainteresowane pracą w handlu wybierają pracodawców z dużych miast: Warszawy, Poznania i Katowic - mówi Marta Krauze, manager portalu rekrutacyjnego otoPraca.pl. - Są to jednocześnie miasta, w których odnotowujemy największe zapotrzebowanie na pracowników w tej branży. Najwięcej propozycji zatrudnienia w handlu pochodzi z Mazowsza, gdzie pracę oferuje prawie co czwarty ogłoszeniodawca. Liczą się również województwa: wielkopolskie (12 proc.) oraz śląskie (11 proc.).
Na zatrudnienie w branży handlowej mogą liczyć sprzedawcy, kasjerzy, specjaliści ds. rozwoju sprzedaży, przedstawiciele handlowi, a także kierownicy i menadżerowie.

- Kandydatów chętnych do pracy w obszarze sprzedaży jest wielu, ale ilość zainteresowanych niestety nie przekłada się na ilość osób spełniających wymagania - ocenia Monika Aleksandrowicz. - Wbrew powszechnemu przekonaniu praca handlowca nie należy do najłatwiejszych i nie każda osoba nadaje się do jego wykonywania. Zawód ten wymaga posiadania specyficznych kompetencji miękkich, takich jak komunikatywność, kultura osobista, odporność na stres oraz opanowanie, których nie można się nauczyć.


Kluczowa jest łatwość w nawiązywaniu kontaktów i prowadzenia negocjacji handlowych - osoba nieśmiała, zamknięta nie poradzi sobie w bezpośrednich spotkaniach z klientem. Do kluczowych oczekiwań stawianych kandydatom należy już nie tylko doświadczenie w sprzedaży, ale również dobra znajomość danej branży. Dlatego od kandydatów coraz częściej wymaga się wykształcenia adekwatnego do sektora, w którym ma pracować.


Wysokość wynagrodzeń w handlu zależy od wielu czynników: stanowiska, wielkości firmy, sektora działalności oraz regionu. Oczywiście najlepiej opłacani są dyrektorzy i kierownicy, najmniej natomiast zarabiają telemarketerzy i sprzedawcy. Co ciekawe, najwyższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy małych i średnich firm. Natomiast jak wynika z ogólnopolskiego badania wynagrodzeń, prowadzonego przez firmę doradztwa personalnego Sedlak & Sedlak, w marcu 2010 roku najwyższe pensje otrzymywali handlowcy z Mazowsza oraz Pomorza; najmniejsze odnotowano natomiast w województwach podkarpackim i warmińsko-mazurskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,60

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9801

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane