Handel szuka nowych powierzchni magazynowych, by sprostać zmianom na rynku

Autor: Jones Lang LaSalle, www.dlahandlu.pl 4 stycznia 2012 12:55

Rynek nieruchomości magazynowych ma się wciąż dobrze. Duża w tym zasługa branży handlowej i logistycznej – ich przedstawiciele szukają nowych powierzchni, aby sprostać zmianom w strukturze sprzedaży detalicznej. Ten trend jest widoczny również na polskim rynku - wynika z najnowszego raportu Jones Lang LaSalle.

Wielkość wynajętej powierzchni w Europie, Bliskim Wschodzie i Afryce (EMEA) wzrosła w okresie styczeń-wrzesień 2011 roku o 14 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Jak informuje najnowszy raport firmy Jones Lang LaSalle, wzrost ten jest przede wszystkim efektem dostosowywania się najemców do nowych warunków dystrybucyjnych i produkcyjnych.

- Najemcy starają się zwiększać wydajność nieruchomości, którymi dysponują. Efektywna sieć dostaw ma teraz pierwszorzędne znaczenie, a niska podaż wysokiej klasy powierzchni magazynowych oznacza, że firmy handlowe i logistyczne mają ograniczoną możliwość zwiększania jakości swoich usług poprzez rozbudowę sieci dystrybucyjnej. Na większy wybór będą mogli liczyć najemcy szukający lokalizacji poza ścisłym obszarem Europy Zachodniej, choć i w tym przypadku poziom dostępnych powierzchni będzie się w ciągu najbliższych 12 miesięcy najprawdopodobniej zmniejszać - mówi Vincent Lottefier, Chief Executive, EMEA Corporate Solutions, Jones Lang LaSalle.

Podobne spostrzeżenia dotyczą również polskiego rynku. Mówi o tym Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych w polskim oddziale firmy Jones Lang LaSalle.
- Najemcy są wciąż aktywni. Jeśli chodzi o dostępną powierzchnię, to mamy do czynienia z pewnym zróżnicowaniem między Warszawą jako miastem i jej okolicami. W granicach miasta współczynnik niewynajętej powierzchni wyniósł 11%, natomiast w okręgu podwarszawskim było to ponad 18%. W całym obszarze aglomeracji wskaźnik wolnej powierzchni cały czas spada, co przy wciąż stabilnym popycie oznacza, że w najbliższej przyszłości czynsze będą rosnąć. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w pozostałej części kraju. Współczynnik dostępnej przestrzeni magazynowej dla całej Polski wynosi 11%. Biorąc pod uwagę niski udział nowych inwestycji spekulacyjnych (tylko 9%), należy się również i tutaj spodziewać wzrostu stawek czynszowych - komentuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Agata 2012-01-16 15:15:17

  Branża magazynowa doczekała sie nareszcie lepszych czasów, pomimo, ze nie buduję sie wielu magazynów - inwestycji spekulacyjnych, i zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe wciąż jest, to możemy spodziewać się wzrosty cen za wynajem. Jak podaje strona jednego z deweloperów panattoni.pl , w tym roku znowy znacznie będzie rosło zainteresowanie magazynami na miarę, tzw. BTS

 • tomcia 2012-01-05 09:37:35

  Nie powinni mieć z tym większych problemów. Wiele inwestycji zostało teraz oddanych do użytkowania i czeka na nabywców. Teraz liczba zawieranych transakcji będzie tylko systematycznie się powiększała.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,50

 • Śr

  3,33

 • Min

  0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane