Handel w niedziele na razie nie będzie ograniczany

Autor: www.dlahandlu.pl 1 marca 2016 10:38

Handel w niedziele na razie nie będzie ograniczany fot. shutterstock

Rząd nie prowadzi obecnie żadnych prac legislacyjnych dotyczących zakazu pracy w sklepach w niedziele. Takie ograniczenia powinny być przedmiotem pogłębionej analizy prowadzonej także z udziałem partnerów społecznych.

Poseł Arkadiusz Marchewka w związku z propozycją związków zawodowych dotyczących wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, która została przekazana premier Beacie Szydło, prosił o przedstawienie stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie.

Odpowiedział mu sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

- (...) pragnę wyjaśnić, że obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne w zakresie wprowadzenia zakazu pracy w placówkach handlowych we wszystkie niedziele w roku kalendarzowym. Ze względu na wpływ, jaki mogłaby spowodować taka regulacja na rynek pracy, w tym zwłaszcza na stan zatrudnienia w placówkach handlowych, a także w jednostkach współpracujących z takimi placówkami oraz ze względu na wpływ takiej regulacji na budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego, propozycja wprowadzenia zakazu pracy w placówkach handlowych we wszystkie niedziele powinna być przedmiotem pogłębionej analizy prowadzonej także z udziałem partnerów społecznych - czytamy w odpowiedzi przedstawiciela ministerstwa.

Przypomnijmy, w obecnym stanie prawnym obowiązuje zasada zakazu wykonywania pracy w ramach stosunku pracy w niedziele i święta. Takie dni są dniami wolnymi od pracy. Określa je ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 2015 r., poz. 90). Dniami wolnymi od pracy są niedziele oraz następujące święta: 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja - Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia. Od zasady, że w/w dni są wolne od pracy przepisy Kodeksu pracy przewidują wyjątki regulowane odrębnie dla wykonywania pracy w placówkach handlowych i odrębnie dla wykonywania innych rodzajów prac.

Przepisy art. 1519a Kodeksu pracy określają dni, w których praca w placówkach handlowych jest zakazana. Praca w takich placówkach jest zakazana w święta. Dotyczy to także sytuacji, gdy święto przypada w niedzielę (np. pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz pierwszy dzień Zielonych Świątek, które zawsze przypadają w niedziele).

Zakaz wykonywania pracy dotyczy pracowników, czyli osób pozostających w stosunku pracy (pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę). Zakaz ten nie dotyczy natomiast właścicieli placówek handlowych, a także innych osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilno-prawnych (np. umów zlecenia, o dzieło).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • ROM 2016-03-01 14:56:32

    Rząd nie pracuje w tym kierunku,ale może to być inicjatywa obywatelska i takowa będzie.Pierwsza taka konferencja ma odbyć się w Sejmie w dniu 8 marca br.

    PiS obiecał rozważyć wszystkie takie inicjatywy, o ile będzie zebrana stosowna ilość podpisów.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane