PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Handel wśród branż, które nadal zatrudniają najwięcej

Autor: dlahandlu.pl/pracuj.pl 27 lipca 2012 10:39

W II kwartale tego roku najwięcej firm, które poszukiwały przez Pracuj.pl pracowników pochodziło z branż: handel i sprzedaż (prawie 23 tys. ofert), bankowość, finanse i ubezpieczenia (14 tys.), telekomunikacja i zaawansowane technologie (10 tys.) oraz przemysł ciężki (9 tys.).

Jednak w porównaniu do I kwartału tego roku, przyrost liczby propozycji pracy odnotowano tylko w dwóch branżach: w transporcie i logistyce (o 10%) oraz w branży prawnej (o 5%). W pozostałych sektorach odnotowano spadki. Największy w budownictwie i nieruchomościach: ofert było o prawie ¼ mniej. 20% spadek liczby ofert, w stosunku do poprzedniego kwartału, zanotowano też w turystyce/hotelarstwie/gastronomii oraz w przemyśle farmaceutycznym.

Widocznym sygnałem zaczynającego się spowolnienia w gospodarce jest też spadek zapotrzebowania na najbardziej poszukiwane grupy specjalistów na rynku - handlowców i specjalistów IT. Choć w analizowanym okresie, aż 4 na 10 ofert skierowanych było do osób szukających pracy w działach sprzedaży, a pracodawcy oferowali w nich ponad 33 tys. miejsc pracy, to trzeba zauważyć, że było to o 12% mniej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku. 

Mazowsze, choć nadal wiedzie prym na polskiej mapie pracy, to też zaczyna odczuwać skutki spowolnienia. W analizowanym okresie z tego regionu pochodziła prawie co 5. propozycja pracy, ale ofert było o prawie 10% mniej niż w I kwartale tego roku. Z resztą wzrost liczby ofert odnotowano jedynie w przypadku propozycji od zagranicznych pracodawców (o 7%). Największy spadek propozycji był natomiast woj. podkarpackim (o 14%).

Raport „Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2012 roku" został przygotowany we współpracy z Instytutem Badań Strukturalnych

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,45

  • Śr

    4,19

  • Min

    2,97

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane