Handel zalega firmom spożywczym miliony złotych

Autor: dlahandlu.pl 25 listopada 2015 11:06

Łączne zadłużenie branży spożywczej wpisane do Krajowego Rejestru Długów sięga prawie 176 milionów złotych. W ciągu roku średni dług wzrósł o jedną czwartą.

3015 firm z branży spożywczej, które są notowane w bazie danych KRD BIG, posiada łączne zadłużenie wynoszące 175,87 miliona złotych. Na jedno zadłużone przedsiębiorstwo przypada średnio 5,52 zobowiązania na kwotę 10,57 tysiąca złotych. W efekcie średni dług firm z branży spożywczej notowanych w KRD przekracza 58,3 tysiąca złotych.

-  Przed rokiem średnie zadłużenie firmy w tej branży wynosiło niemal 47 tysięcy złotych. Obecnie jest o niemal jedną czwartą wyższe -  zauważa Radosław Koński, dyrektor Departamentu Windykacji w Kaczmarski Inkasso. To pokłosie niepłacących na czas kontrahentów, dużej konkurencji na rynku i niskich cen żywności.

Największe łączne zadłużenie mają firmy zarejestrowane w województwie śląskim. Wartość ich długu przekracza 27 milionów złotych. Zaraz za nim znajdują się województwo wielkopolskie (26,5 miliona złotych) oraz mazowieckie (26,1 miliona złotych). W sumie to niespełna 80 milionów złotych. Tylko trzy wspomniane województwa odpowiadają za około 45 procent łącznego zadłużenia branży spożywczej notowanego w KRD.

Najmniejsze długi mają firmy zarejestrowane w województwie opolskim (niespełna 1,9 miliona złotych) i lubuskim (prawie 3 miliony złotych). Zaraz za nimi plasują się województwo podlaskie, podkarpackie i świętokrzyskie (od 3,2 do niemal 3,8 miliona złotych). Długi firm spożywczych z tych pięciu województw, nieznacznie przekraczające 15 milionów złotych, stanowią tylko nieco ponad połowę analogicznego zadłużenia tej branży w województwie śląskim.

Branża spożywcza, jako wierzyciel, czeka natomiast na zwrot około 85 milionów złotych, czyli kwoty stanowiącej niemal połowę jej całkowitego zadłużenia notowanego w KRD. Najczęściej na czas firmom spożywczym nie płacą natomiast przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością handlową (niemal 34 procent), a także przemysł (19 procent). Największy udział w kategorii przemysł mają producenci artykułów spożywczych.

- Sklepy i hurtownie nie płacą na czas dostawcom i producentom żywności. Ci z kolei nie płacą sobie nawzajem oraz bankom. Dokładnie w taki sposób tworzą się zatory płatnicze, które biją w zaufanie między przedsiębiorcami i ograniczają wzrost polskiej gospodarki – wyjaśnia Maciej Ameljan, wiceprezes Rzetelnej Firmy.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,89

  • Śr

    2,64

  • Min

    2,16

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3934

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699518

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane