Handlowcy przeciwni zaniżaniu kwoty kradzieży uznawanej za przestępstwo

Autor: PAP 12 marca 2013 21:08

Organizacje zrzeszające firmy handlowe sprzeciwiają się planowanej przez resort sprawiedliwości zmianie wysokości progu kwotowego między wykroczeniami a przestępstwami z 250 zł na tysiąc złotych. Kradzież to zawsze kradzież - argumentują.

Zdaniem prezesa Polskiej Izby Handlu Waldemara Nowakowskiego, projekt rządowy to próba rozwiązania wadliwego systemu przez obniżenie standardów i przerzucenie odpowiedzialności na społeczeństwo.

Przedstawiciele komitetu przekonywali, że niewykryte kradzieże w sklepach przekładają się na 1,5-2 mld zł strat rocznie, a w ciągu czterech lat liczba takich kradzieży wzrosła czterokrotnie: z 1359 w 2007 r. do 5202 w 2011 r. Wskazywali także, że kradzieże towarów o wartości niższej niż 250 zł są dokonywane regularnie przez te same osoby, znane personelowi sklepów. "Można odnieść wrażenie, że dla niektórych kradzieże stały się sposobem na życie" - dodał Nowakowski.

Przedstawiciele branży handlowej przewidują, że uznanie kradzieży do 1 tys. zł za wykroczenie, a nie przestępstwo, spowoduje, ze straty w handlu zwiększą się czterokrotnie do poziomu 4-5 mld zł rocznie. Ich zdaniem wzrośnie przestępczość i szara strefa.

"Kradzież powinna być zawsze traktowana jak kradzież. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni temu, by czterokrotnie zwiększać wydajność pracy złodzieja" - powiedział dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Andrzej Faliński.

Komitet Handlu przy Krajowej Izbie Gospodarczej proponuje także, by wprowadzono takie przepisy, które pozwolą kumulować wartość kradzieży dokonanych przez tę samą osobę, by móc postawić jej zarzuty za łączną wartość skradzionego mienia. Zdaniem organizacji skupionych w komitecie, sprawy o kradzież w sklepie mogłyby na przykład trafiać do sądów 24-godzinnych, które by szybko je rozstrzygały.

W skład komitetu wchodzą: Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Polska Federacja Producentów Żywności, Polska Izba Handlu, Polska Izba Paliw Płynnych, Związek Pracodawców Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Związek Rzemiosła Polskiego i Kongregacja Przemysłowo-Handlowa. Przedstawiciele tych organizacji będą przekonywać polityków, by nie zgadzali się na proponowane przez rząd propozycje; zapowiadają także, że będą zwracać się w tej sprawie do organizacji międzynarodowych.

Zmiana progu kwotowego to jedna z ponad 160 propozycji zmian znajdujących się w projekcie nowelizacji Prawa karnego. Próg kwotowy między wykroczeniami a przestępstwami przeciwko mieniu miałby się zmienić z 250 zł do tysiąca zł - chodzi np. o kradzież, przywłaszczenie, zniszczenie rzeczy. Zarazem rząd chce wprowadzić możliwość umorzenia postępowania w takiej sprawie - na wniosek pokrzywdzonego przestępstwem - w przypadku pojednania się z nim sprawcy i naprawienia szkody lub zadośćuczynienia krzywdzie.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,19

  • Śr

    4,27

  • Min

    3,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane