PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Handlowcy: Tak krótkie terminy wprowadzenia zmian o VAT uderzą w branżę

Autor: dlahandlu.pl 30 października 2012 22:33

W związku z wprowadzeniem pod obrady Sejmu rozbudowanego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw Polska Izba Handlu zwróciła się do Premiera Donalda Tuska z apelem o dostosowanie vacatio legis nowych przepisów do realiów rynku.

- Wprowadzenie w życie projektu, który zakłada wprowadzenie drastycznych zmian zarówno w stawkach, jak i podstawowych zasadach rozliczeń podatku VAT już od 1 stycznia 2013, a według ostatnich informacji nawet od 1 grudnia 2012 grozi ogromnym chaosem organizacyjnym, informacyjnym i poważnymi stratami dla polskich przedsiębiorców - uważa Waldemar Nowakowski, prezes zarządu Polskiej Izby Handlu.
Według ekspertów Polskiej Izby Handlu wprowadzenie zmian w tym terminie może być zwyczajnie niemożliwe ze względu na potrzebę gruntownej przebudowy systemów informatycznych obsługujących zamówienia, faktury i księgowość. Większość przedsiębiorców nie będzie miało szansy wprowadzić odpowiednich zmian na czas, a co za tym idzie poniesie straty.

- W dzisiejszych czasach większość rozliczeń z fiskusem wykonuje się poprzez odpowiednie systemy informatyczne, za pomocą których można zarządzać dużą liczbą transakcji. Systemy te są szczególnie rozbudowane w przypadku sektora handlu, gdzie całość biznesu opiera się na transakcjach kupna-sprzedaży i wymaga rozliczeń z wieloma dostawcami.

Przedstawiciele Izby argumentują, że zmiana samych tylko stawek podatku VAT o 1 proc. w 2011 roku przyniosła miliony złotych strat nie tylko w handlu, ale także w innych dziedzinach biznesu. Były one spowodowane nie tylko kosztami związanymi z dostosowaniem dokumentacji i systemów do nowych zasad, ale także problemami z rozliczeniem nieprawidłowo, lub omyłkowo wystawianych faktur, w wyniku czego przedsiębiorcy tracili zyski z marż. Wiele firm odzyskało rentowność dopiero po kilku miesiącach od wprowadzenia zmian.

Branża oczekuje vacatio legis na poziomie minimum 6 miesięcy od wprowadzenia zmiany ustawy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane