Handlowcy z Praskiej Giełdy Spożywczej przewidują zwyżki cen warzyw

Autor: dlahandlu.pl 21 lutego 2012 14:11

Na Praskiej Giełdzie Spożywczej marchew można kupić średnio za 1,20 zł za kilogram, pietruszkę po 1 zł za pęczek, seler po 1,60 zł za kg, por 1,20 zł/kg, a włoszczyzna kosztuje tu 2,20 zł za sztukę. Za ziemniaki zapłacimy 0,40 zł/kg, a za cebulę 0,60 zł. Kilogram jabłek to koszt 1,00-1,50 zł.

Warzywa i owoce są dostępne na większości rynków hurtowych w Polsce. Jabłka dość tanio można kupić w Sandomierzu na SORH. Kosztują one 1,10 zł/kg. Tutaj też wyszukamy najtańszą marchew - po 0,40 zł za kilo (tyle kosztuje zazwyczaj marchew nieoczyszczona). Ziemniaki po 0,20 zł za kilo można kupić na łódzkiej giełdzie Zjazdowa (sprzedawane w workach po 15 kg) oraz na Targu Piast we Wrocławiu. Czy jednak opłaca się jeździć po całej Polsce, kupując każdy z tych produktów osobno?

- Nasza oferta skierowana jest do właścicieli sklepów i handlowców z okolic Warszawy. Oczywiście nasi klienci mogą zaopatrywać się np. w Broniszach. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że koszty transportu mogą przewyższyć potencjalny zysk - mówi Janusz Dąbrowski, dyrektor Praskiej Giełdy Spożywczej.

- Grzegorz Grabski, właściciel hurtowni Grabski na Praskiej Giełdzie Spożywczej nie spodziewa się w najbliższym czasie wysokich cen. - Jeśli już, to mogą one podrożeć ewentualnie pod koniec marca lub na początku kwietnia, kiedy owoce i warzywa z ubiegłego sezonu będą na ukończeniu, a nie będzie jeszcze nowych - mówi Grzegorz Grabski.
Roman Cybulski przewiduje, że przy zapasach jabłek jakie są obecnie zgromadzone w chłodniach nie powinno być znacznych podwyżek, jednak cena nadal będzie kroczyć w górę.

Natomiast Mirosław Maliszewski ocenia, że w przypadku warzyw ceny raczej powinny wzrastać, jeśli zaś chodzi o owoce - być może zatrzymają się. Jego zdaniem, spory popyt i niewysokie ubiegłoroczne zbiory wpłynęły na dotychczasowy wzrost cen krajowych owoców i warzyw. 

Co na to hurtownicy? - My także jesteśmy zmuszeni podnosić ceny, bo nie możemy sprzedawać bez marży. Jeśli produkty mocno drożeją, staramy się utrzymać choć minimalne marże, ale w końcu trzeba będzie podnieść ceny, bo koszty utrzymania hurtowni są spore - tłumaczy Andrzej Burdelas z Praskiej Giełdy Spozywczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,98

  • Śr

    8,04

  • Min

    5,30

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10963

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane