PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Henryk Kowalczyk: Podatek za handel w sobotę taki jak w dni powszednie

Autor: PAP 11 lutego 2016 18:21

Henryk Kowalczyk: Podatek za handel w sobotę taki jak w dni powszednie Zmianie ulegnie definicja franczyzy, fot. Fotolia

Minister Henryk Kowalczyk po spotkaniu z przedstawicielami polskiego handlu nt. podatku od marketów zapowiedział, że podatek za handel w sobotę będzie taki jak w dni powszednie. Ponadto zmianie ulegnie definicja franczyzy, w przypadku wprowadzenia liniowej stawki zwiększona zostanie kwota wolna od podatku.

Kowalczyk poinformował też, że projekt ustawy o podatku od marketów trafił do Rady Dialogu Społecznego. - Poczekamy, co najmniej do 18 lutego ze względu na to, że ten projekt został skierowany do Rady Dialogu Społecznego i czekamy na jej opinię, i po uzyskaniu jej, i uwzględnieniu tych dzisiaj uzgodnionych uwag i porozumienia, zaprezentujemy projekt najpierw zainteresowanym stronom, a nie medialnie, i jeśli będzie akceptacja, to wtedy ten projekt pójdzie do prac legislacyjnych - zapowiedział.

W czwartek właściciele małych i średnich polskich sklepów zrzeszonych w sieci Lewiatan protestowali przed Sejmem. Ich sprzeciw budzi przygotowany przez MF projekt ustawy o podatku od marketów. Apelują oni m.in., aby w projektowanej ustawie m.in. wyłączono zapisy o franczyzie, naliczano i pobierano podatek od przedsiębiorstw według NIP-u, a także zastosowano dla małych przedsiębiorstw (obroty do 10 mln euro rocznie) i średnich (do 50 mln euro rocznie) stawkę podatku nie wyższą niż 0,3 proc.

Z przedstawicielami protestujących spotkał się w Sejmie szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk a także wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin. - Rozmowy były bardzo konstruktywne, uzgodniliśmy zapis o franczyzie tak, aby tylko i wyłącznie znak nie był sposobem na powiązanie całej sieci sklepów w jeden podmiot gospodarczy i z tego miałby być liczony podatek. To oczywiście jest nieodpowiedni zapis i tu deklarujemy, że franczyza to jest znak razem z powiązaniem kapitałowym, i dopiero wtedy można traktować jako jeden podmiot - powiedział po spotkaniu.

Dodał, że, jeśli stawka podatku będzie jedna, to w projekcie zwiększona będzie też kwota wolna od podatku.

- Zależy to jednak od tego, czy ostatecznie projekt będzie miał kształt podatku progresywnego o kilku progach, czy jednak podatku liniowego, ale wtedy będzie znacznie wyższa kwota wolna. Ta niewiadoma wynika z tego, że Komisja Europejska już zgłosiła zapytania do nas i my na te pytania odpowiemy i zobaczymy, jaka będzie reakcja i zrozumienie Komisji Europejskiej - powiedział Kowalczyk.

- Kolejne dwa zapisy to jest zaliczenie kosztu tego podatku do kosztów uzyskania przychodu, czyli tak naprawdę odjęcie od podstawy opodatkowania i uzgodniliśmy także, że sobota będzie tak jak każdy inny dzień pracy (opodatkowana - PAP), natomiast zastanowimy się jeszcze nad sensownością specjalnego opodatkowania handlu w niedzielę - dodał.

 • Kewlys 2016-02-13 12:01:13

  KOMPROMITACJA...

  Nikt nie lubi płacić podatków ale są jakieś reguły gry, widocznie tylko takie, które ustalają nieuki z PiS-u.

  Dla panów Ministrów Kowalczyka i Szałamachy od siedmiu boleści...

  Wpierw należy poznać jak działa mechanizm handlu w Polsce, od indywidualnego, po zorganizowany jakim jest franczyza.

  Przeprowadzić konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i wyodrębnić kluczowa definicję, która będzie stanowiła meritum do progów podatkowych, czym jest model franczyzy własnościowy, tzw. "twardy" czy "miękki", a nie wrzucać wszystkich do jednego worka i udawania głupiego, przecież tak dobrze chcieliśmy do polskich firm...

  Wniosek płynie taki, że MF nie ma zielonego pojęcia z czym ma do czynienia.

  W końcu trzeba realizować obietnice wyborcze.

  Niech biorą od zagranicznych sieci.

 • miki 2016-02-11 23:02:09

  "franczyza to jest znak razem z powiązaniem kapitałowym, i dopiero wtedy można traktować jako jeden podmiot"

  W przypadku różnych firm franczyza opiera się na różnych zasadach i działa w inny sposób. Wielokrotnie jednak daje franczyzobiorcy wsparcie kapitałowe na start związane z dostosowaniem lokalu, kredytowaniem dostaw towaru, itp., które franczyzobiorca spłaca potem latami. Czy nie są to już powiązania kapitałowe.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane