Henryk Kowalczyk: Podatek za handel w sobotę taki jak w dni powszednie

Autor: PAP 11 lutego 2016 18:21

Henryk Kowalczyk: Podatek za handel w sobotę taki jak w dni powszednie Zmianie ulegnie definicja franczyzy, fot. Fotolia

Minister Henryk Kowalczyk po spotkaniu z przedstawicielami polskiego handlu nt. podatku od marketów zapowiedział, że podatek za handel w sobotę będzie taki jak w dni powszednie. Ponadto zmianie ulegnie definicja franczyzy, w przypadku wprowadzenia liniowej stawki zwiększona zostanie kwota wolna od podatku.

Kowalczyk poinformował też, że projekt ustawy o podatku od marketów trafił do Rady Dialogu Społecznego. - Poczekamy, co najmniej do 18 lutego ze względu na to, że ten projekt został skierowany do Rady Dialogu Społecznego i czekamy na jej opinię, i po uzyskaniu jej, i uwzględnieniu tych dzisiaj uzgodnionych uwag i porozumienia, zaprezentujemy projekt najpierw zainteresowanym stronom, a nie medialnie, i jeśli będzie akceptacja, to wtedy ten projekt pójdzie do prac legislacyjnych - zapowiedział.

W czwartek właściciele małych i średnich polskich sklepów zrzeszonych w sieci Lewiatan protestowali przed Sejmem. Ich sprzeciw budzi przygotowany przez MF projekt ustawy o podatku od marketów. Apelują oni m.in., aby w projektowanej ustawie m.in. wyłączono zapisy o franczyzie, naliczano i pobierano podatek od przedsiębiorstw według NIP-u, a także zastosowano dla małych przedsiębiorstw (obroty do 10 mln euro rocznie) i średnich (do 50 mln euro rocznie) stawkę podatku nie wyższą niż 0,3 proc.

Z przedstawicielami protestujących spotkał się w Sejmie szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk a także wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin. - Rozmowy były bardzo konstruktywne, uzgodniliśmy zapis o franczyzie tak, aby tylko i wyłącznie znak nie był sposobem na powiązanie całej sieci sklepów w jeden podmiot gospodarczy i z tego miałby być liczony podatek. To oczywiście jest nieodpowiedni zapis i tu deklarujemy, że franczyza to jest znak razem z powiązaniem kapitałowym, i dopiero wtedy można traktować jako jeden podmiot - powiedział po spotkaniu.

Dodał, że, jeśli stawka podatku będzie jedna, to w projekcie zwiększona będzie też kwota wolna od podatku.

- Zależy to jednak od tego, czy ostatecznie projekt będzie miał kształt podatku progresywnego o kilku progach, czy jednak podatku liniowego, ale wtedy będzie znacznie wyższa kwota wolna. Ta niewiadoma wynika z tego, że Komisja Europejska już zgłosiła zapytania do nas i my na te pytania odpowiemy i zobaczymy, jaka będzie reakcja i zrozumienie Komisji Europejskiej - powiedział Kowalczyk.

- Kolejne dwa zapisy to jest zaliczenie kosztu tego podatku do kosztów uzyskania przychodu, czyli tak naprawdę odjęcie od podstawy opodatkowania i uzgodniliśmy także, że sobota będzie tak jak każdy inny dzień pracy (opodatkowana - PAP), natomiast zastanowimy się jeszcze nad sensownością specjalnego opodatkowania handlu w niedzielę - dodał.

 • Kewlys 2016-02-13 12:01:13

  KOMPROMITACJA...

  Nikt nie lubi płacić podatków ale są jakieś reguły gry, widocznie tylko takie, które ustalają nieuki z PiS-u.

  Dla panów Ministrów Kowalczyka i Szałamachy od siedmiu boleści...

  Wpierw należy poznać jak działa mechanizm handlu w Polsce, od indywidualnego, po zorganizowany jakim jest franczyza.

  Przeprowadzić konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i wyodrębnić kluczowa definicję, która będzie stanowiła meritum do progów podatkowych, czym jest model franczyzy własnościowy, tzw. "twardy" czy "miękki", a nie wrzucać wszystkich do jednego worka i udawania głupiego, przecież tak dobrze chcieliśmy do polskich firm...

  Wniosek płynie taki, że MF nie ma zielonego pojęcia z czym ma do czynienia.

  W końcu trzeba realizować obietnice wyborcze.

  Niech biorą od zagranicznych sieci.

 • miki 2016-02-11 23:02:09

  "franczyza to jest znak razem z powiązaniem kapitałowym, i dopiero wtedy można traktować jako jeden podmiot"

  W przypadku różnych firm franczyza opiera się na różnych zasadach i działa w inny sposób. Wielokrotnie jednak daje franczyzobiorcy wsparcie kapitałowe na start związane z dostosowaniem lokalu, kredytowaniem dostaw towaru, itp., które franczyzobiorca spłaca potem latami. Czy nie są to już powiązania kapitałowe.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,89

 • Śr

  0,86

 • Min

  0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9961

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane