Hipermarkety sprzedają węgiel, który ustawa antysmogowa eliminuje

Autor: wnp.pl 2 listopada 2017 14:30

Czeskie ekogroszki produkowane z węgla brunatnego można nabyć w hipermarketach na terenie całej Polski. Niektóre uchwały antysmogowe wykluczają możliwość ich spalania, ale wiele osób kieruje się przede wszystkim ceną.

Problemem, który wybija się na pierwszy plan, kiedy mówi się o smogu i tzw. niskiej emisji - jest spalanie śmieci w przestarzałych piecach. Zapisy uchwał antysmogowych są trudne do egzekwowania, a ludzie często oszczędzają na paliwie i wrzucają do pieca wszystko, co jest pod ręką, w tym np. plastikowe butelki czy elementy starych mebli pokryte lakierem.

- Głównym powodem tych wszystkich smogowych historii jest to, że ludzie w Polsce są zbyt biedni, by palić węglem odpowiedniej jakości - podkreślił w rozmowie z portalem WNP.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - A zatem nie należy eliminować węgla, tylko eliminować biedę w polskim społeczeństwie. Dysponujemy dobrymi, sprawdzonymi technologiami spalania węgla, są dobre, nowoczesne piece. Takie, przy których emisja jest minimalna. Niestety, problemem jest bieda i to, że ludzie spalają cokolwiek. Mówienie, że winny smogowi jest węgiel, jest tylko szukaniem kozła ofiarnego.

W hipermarketach sieci OBI jest przykładowo oferowany ekogroszek z czeskiego węgla brunatnego.

- Uchwały antysmogowe nie zakazują sprzedaży takiego ekogroszku - mówi pracownik jednego z hipermarketów OBI. - Mamy na przykład ekogroszek z czeskiego węgla brunatnego z firmy Bartex Węgiel z Mysłowic. Na Śląsku nie można używać paliw z węgla brunatnego, ale już w Małopolsce można. Ludzie kupują ekogroszek z czeskiego węgla brunatnego, bo jego cena jest atrakcyjna i nieźle się ten węgiel spala. Sprzedawany jest w workach po 20 kg. To paliwo na bazie węgla z czeskich odkrywek. Jest on lżejszy od węgla kamiennego i ma brunatną barwę. Niektórzy, z uwagi na parametry nieco zbliżone do węgla kamiennego, nazywają go młodym węglem kamiennym - zaznacza nasz rozmówca.

Taki czeski ekogroszek ma wartość opałową 20-23 MJ/kg, a zawartość siarki wynosi 0,7-1,6 proc., natomiast zawartość popiołu 7-8 proc.

Przy jego sugerowanym zastosowaniu wymienia się m.in. kotły z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym; jako paliwo do ekonomicznego ogrzewania domów; do kuchni węglowych i pieców konwencjonalnych.

Odbiorców nie brakuje, bowiem cena węgla czeskiego jest nawet o 50 proc. niższa od ceny węgla kamiennego z rodzimych kopalń. Opinie na temat ekogroszków z czeskiego węgla brunatnego są bardzo różne, jednak nabywców nie brakuje - stąd oferta tego produktu w hipermarketach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Andrzej 2017-11-06 21:51:28

  Jak chce się walczyć ze smogiem, to najlepiej zacząć od siebie i od wymiany swojego kotła na taki, który nie będzie zatruwał najbliższej okolicy. Najpierw wymagajmy od siebie postawy „ekologicznej” a później od innych, bowiem najtrudniej jest zmienić właśnie swoje „mało ekologiczne przyzwyczajenia.” Bowiem mentalność nasza mówi: czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. I tak lądują w naszym piecu wszystkie domowe odpadki, śmieci i co tam nasza fantazja nam podpowiada. Dlatego powinniśmy zwracać się ku odnawialnym źródłom energii. Nie jestem jakimś tam EKO-Fanatykiem – u siebie palę w domu peletem (biomasa to też OZE). Z dofinansowania udało się kupić kocioł EEI Pellets. I szlak mnie trafia jak widzę te kopcące nie wiadomo czym kominy domków jednorodzinnych. Jeżeli kogoś nie stać na lepszy opał to wcale nie musi ponosić kosztów jego zakupu – wystarczy przenieść się do bloku i problem z głowy.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,55

 • Śr

  3,16

 • Min

  2,54

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8509

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane