PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Hipermarkety tracą rynek

Autor: wyborcza.biz 16 lipca 2014 09:31

Każdy kolejny kwartał oznacza spadek sprzedaży o 4-5 pkt proc. Fatalny był dla nich poprzedni rok, fatalny był początek obecnego. Dlaczego? Dlatego, że połowa Polaków mieszka na wsi albo w małych miasteczkach. Tam wielkich hangarów stawiać się nie opłaca. Tam wystarcza Biedronka czy Lidl - czytamy w wyborczej.biz.

Sklep Tesco przy Połczyńskiej znajduje się na przedmieściach i klienci zaglądają tu właściwie tylko w soboty i niedziele. Już jedna trzecia przychodów tego sklepu to sprzedaż online. Tesco, zachęcone powodzeniem projektu, mocno rozwija ten kanał sprzedaży - jest już właściwie we wszystkich dużych miastach.

Aż 79 proc. klientów e-sklepów to kobiety. Klienci zamawiają przez sieć najczęściej cukier, masło, banany, wodę mineralną, ziemniaki oraz mleko. 

Czy w kierunku online pójdą też inne sieci hipermarketów? Swój sklep internetowy, ale tylko w Warszawie, ma Auchan - od połowy 2011 roku. Jest on skonstruowany jednak według trochę innego modelu. O ile Tesco zaopatruje klientów bezpośrednio z hipermarketowych półek, o tyle Auchan ma swój wydzielony magazyn tylko na potrzeby handlu internetowego (co oznacza, że zamówienie klienta powinno się pokrywać w 100 proc. z tym, co dostaje). Sieć nie do końca jest ze swojego e-sklepu zadowolona - informuje wyborcza.biz.

Swoje wejście w e-handel kilka lat temu mocno rozważał też Carrefour. Dziś milczy w tej sprawie. Za to kilka dni temu oznajmił, że po trzech latach przerwy uruchomi przynajmniej dwa nowe hipermarkety.

Hipermarkety cały czas szukają "nowego otwarcia", również na Zachodzie. Niedawno brytyjska prasa opisywała, jak ciężkie lanie sprawia hipermarketom i dużym supermarketom konkurencja w postaci Aldi czy Lidla. Udziały Tesco, Asda czy Sainsbury's w przyszłości mają maleć, dyskontów - rosnąć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • dezik 2014-07-17 03:58:48

    zgadzam się . niestety era tanich hipermarketów już minęła. ceny są zbliżone do sklepów typu lidl aldi,kaufland czy żabka stokrotka. Apo jechać kilk-kilkanaście kilometrów do hipersklepu, tracić przynajmniej 30 minut na dojazd,itd. jak można załatwić w ciągu 30 minut wszystko. tj, dojad oraz oczekiwanie w kolejce.

  • Marta 2014-07-16 14:43:59

    Tesco zrobilo się bardzo drogie. Ceny mam niższe w sklepach blisko domu. Tam już nie ma po co chodzić. Zaglądam do gazetek i na strone etesco i ceny odstraszają. Ziemniaki w Tesco młode 1,49 zl za kg, w sklepie blisko domu 0,89zl za kg.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane