Hurtownicy mają coraz większe kłopoty, odbiorcy nie płacą w terminie

Autor: PAP/Dziennik Gazeta Prawna 17 stycznia 2012 08:59

Hurtownicy mają coraz większe kłopoty, odbiorcy nie płacą w terminie

Co czwarty detaliczny odbiorca nie płaci hurtowniom w terminie za towar - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Hurtownicy nie mają wyboru: wypowiadają odbiorcom umowy, a zaległości finansowe oddają do windykacji. W wypadku kontrahentów, z którymi współpracują od dłuższego czasu, hurtownicy schodzą z marż, aby detaliści mogli łatwiej zapłacić za kupione od nich produkty.

Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, bo większość hurtowni nie ma co liczyć na pomoc banków. Ci, którzy mają problemy z płynnością, nie dostaną nawet kredytu obrotowego. Banki niechętnie patrzą na hurtownie, bo na całym rynku spożywczym maleje rentowność. Pośrednikom nie pomagają też producenci, którzy coraz rzadziej udzielają im kredytu kupieckiego.

"Taka sytuacja z pewnością doprowadzi do wzrostu liczby upadłości wśród najbardziej narażonych, wrażliwych firm. Liczba upadłości w branży spożywczej może się zwiększyć w najbliższych 12 miesiącach o 15 - 20 proc." - szacuje Marcin Siwa z firmy Coface Poland. W tym roku z rynku może zniknąć kilkaset z ok. 4 tys. funkcjonujących na nim hurtowni spożywczych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • ZORIENTOWANY W SPRAWIE 2012-01-17 15:22:36

  Taka sytuacja ma miejsce ponieważ odnotowujemy coraz większą ekspansję dyskontów spożywczych. Sklepy nie wytrzymują konkurencji z sieciami, a w szczególności z Biedronką. RYNEK TO MECHANIZM NACZYŃ POŁĄCZONYCH - POWSTAJE BIEDRONKA -> ZAMYKA SIĘ 5 SKLEPÓW -> HURTOWNIA NIE MA ODBIORCÓW-> PRODUCENT SPRZEDAJE BIEDRONCE BO HANDEL TRADYCYJNY NIE JEST W STANIE TYLE KUPIĆ. W EFEKCIE ZWIĘKSZA SIĘ BEZROBOCIE, PIENIĄDZ UCIEKA Z KRAJU, UPADAJĄ ZAKŁADY PRODUKCYJNE, HURTOWNIE I SKLEPY.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,20

 • Śr

  2,91

 • Min

  2,19

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8963
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane