PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Hygienika z FoodCare stworzą "polskiego Unilevera"?

Autor: Rzeczpospolita 9 listopada 2012 09:11

Hygienika razem z koncernem FoodCare budują dużą, regionalną grupę drogeryjno-spożywczą. Kamil Kliniewski, prezes Hygieniki i Wiesław Włodarski, właściciel i szef rady nadzorczej FoodCare, mają pomysł, jak rozwinąć firmę w „polskiego Unilevera" - informuje Rzeczpospolita.

Hygienika zawarła wczoraj warunkową umowę kupna połowy udziałów w spółce Dayli, do której ma trafić polska sieć drogerii Schlecker. Wartość transakcji wynosi 3 mln euro. To element strategii zakładającej budowę dużej grupy drogeryjno-spożywczej. W realizacji tego planu Hygienikę wspomoże koncern FoodCare (ma m. in. marki Frugo, Gellwe i Black).

Jak ocenia Rzeczpospolita, czas na budowanie dużej grupy spożywczo-chemicznej jest optymalny. Z kilku krajów Europy (w tym z Polski) wycofuje się bowiem jeden z wiodących koncernów, Kimberly-Clark. Eksperci zwracają też uwagę, że szanse na sukces „polskiego Unilevera" wzrosłyby, gdyby za Hygieniką stał większościowy akcjonariusz, co pomogłoby realizować spójną wizję strategii. W tym kontekście pozytywnie można zapatrywać się na zapowiedzi Wiesława Włodarskiego, właściciela i szefa rady nadzorczej FoodCare, który docelowo chce mieć kontrolę w Hygienice.

Tymczasem „prawdziwy" Unilever konkurencji się nie boi. W ubiegłym roku firma wypracowała na naszym rynku ponad 3,4 mld zł przychodów, natomiast Hygienika i FoodCare tak wysoką sprzedażą pochwalić się nie mogą. Jednak imponująca jest ich dynamika - FoodCare w ubiegłym roku miał ponad 480 mln zł sprzedaży, a w tym roku powinna ona wzrosnąć do 750 mln zł. Z kolei Hygienika w 2011 r. miała niespełna 50 mln zł przychodów, natomiast w tym roku, licząc z przejęta siecią Schlecker, obroty pro forma mogą wynieść co najmniej 400 mln zł - czytamy w Rzeczpospolitej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane