PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

IAB Polska: Średnia marża w branży e-commerce to 21,7 proc.

Autor: dlahandlu.pl 11 czerwca 2013 09:42

Wartość sprzedaży e-commerce w 2012 roku oszacowano na 5,6 mld euro,czyli ok. 23 mld zł. Dzięki temu naszym rynkiem zainteresowali się europejscy gracze, tacy jak Zalando, WestWing, ale także producenci oprogramowania sklepowego, jak Magento i PrestaShop. Nie wystarczyło to jednak do uruchomienia polskiego oddziału Amazon. Gigant poprzestał na zakupie polskiej firmy - lidera technologi itexttospeech Ivona Software - czytamy w raporcie IAB Polska.

W 2012 sprzedaż online rozpoczęła znakomita większość sieci sprzedaży - od delikatesów poprzez marki odzieżowe po usługi. 
Najliczniej reprezentowana w polskim e-commerce jest branża Dom i Ogród (2,5 tys.sklepów). Większość polskich firm handlujących w internecie to mikroprzedsiębiorstwa 85proc.). Niemal połowa firm handlujących w polskim internecie posiada placówkę stacjonarną (46proc.).
Średnia wartoś ćkoszyka to nieco ponad 260zł, ale jednocześnie zaledwie co drugi sprzedawca potrafi przekroczyć barierę 150zł. Średnia marża handlowa w sklepach internetowych wynosi 21,7 proc.
Kategoriami osiągającymi najwyższe marże handlowe są prezenty i akcesoria (26proc.) oraz odzież (25,8proc.), natomiast najbardziej wyostrzona konkurencja i najniższe marże panują w sklepach oferujących komputery (10,2 proc.) oraz artykuły foto i RTV oraz AGD (13,5proc.).
Rośnie liczba marketów (miejsc, gdzie oferty są agregowane).To dobra wiadomość dla sklepów,gdyż pozwoli na dywersyfikację źródeł ruchu.
Rok 2012 był korzystny dla e-commerce także w obszarze logistyki. Poczta Polska ulepszyła ofertę i jakość obsługi, InPost kontynuował wzrosty w Polsce i ekspansję zagraniczną.Zmagania firm kurierskich doprowadziły dospadku cen usług logistycznych, co z kolei zachęciło kolejnych sprzedawców do wprowadzenia darmowej dostawy - czytamy w raporcie IAB Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,40

  • Śr

    4,43

  • Min

    2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane