IERiGŻ: Ceny żywności w najbliższych miesiącach będą wyższe niż przed rokiem

www.portalspozywczy.pl 16 października 2017 14:34

W sierpniu, w porównaniu z miesiącem poprzednim, ceny detaliczne żywności zmalały, głównie pod wpływem sezonowego spadku cen warzyw i owoców. Pomimo tego żywność w sierpniu 2017 r. była zdecydowanie droższa niż przed rokiem, a wzrost cen dotyczył wszystkich podstawowych grup produktów spożywczych. Wyraźne podwyżki cen odnotowano w grupie tłuszczów jadalnych, w tym zwłaszcza masła, ale też owoców, mięsa i jego przetworów oraz artykułów mleczarskich - informują eksperci IERiGŻ w raporcie.

W pierwszych ośmiu miesiącach 2017 r. żywność pozostawała jedną z najsilniej drożejących grup towarów i usług konsumpcyjnych. Wzrostowi jej cen sprzyjały niekorzystne uwarunkowania podażowe na krajowym rynku, wzrost cen artykułów rolno-spożywczych na rynkach światowych, rosnący eksport oraz ożywienie krajowego popytu w związku z poprawą sytuacji finansowej gospodarstw domowych.

Zdaniem analityków IERiGŻ w najbliższych miesiącach ceny żywności prawdopodobnie nadal będą pozostawały na poziomach wyższym niż przed rokiem, m.in. z powodu wysokich cen owoców. Jednocześnie można się spodziewać wyhamowania wzrostowej tendencji cen artykułów mięsnych i mlecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,10

  • Śr

    2,97

  • Min

    2,26

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane