IERiGŻ: W tym roku święta będą drogie

Autor: wp.pl 19 października 2017 09:52

Świąteczne zakupy będą w tym roku droższe. - Po latach malejących cen przyszły czasy podwyżek – mówi dr hab. Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w rozmowie z wp.pl. Czekają nas większe wydatki na chleb, ryby, masło, jajka, wołowinę i drób. Zaoszczędzimy prawdopodobnie na wieprzowinie, cukrze i olejach.

Średnio co roku Polacy wydają na żywność na święta 512 zł. Teraz będzie to 532 zł. A na stole znajdzie się dokładnie tyle samo produktów.

Jak wynika z przewidywań ekspertki Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, grudniowe ceny będą o 4 proc. wyższe niż jeszcze 12 miesięcy temu. Gdyby w tym momencie zebrać świąteczny koszyk, to zapłacilibyśmy o 3 proc. więcej niż w grudniu 2016 roku.

Więcej wydamy z pewnością na jajka. We wtorek Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz ostrzegał, że w Polsce na grudniowe święta może ich zabraknąć. Polscy producenci zaczęli zdecydowanie więcej jaj wysyłać za granicę, bo to im się po prostu bardziej opłaca. Nastroje zdecydowanie studzi dr hab. Krystyna Świetlik.

- Żadnych produktów z pewnością nie zabraknie. To typowa cecha gospodarki rynkowej, z reguły dostępność wyraźnie przekracza zapotrzebowanie. W skrajnych warunkach towar będzie po prostu droższy, ale pustych półek nie zobaczymy - mówi.

Więcej na wp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,89

  • Śr

    1,27

  • Min

    0,87

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane