Ikea chce inwestować w Polsce 1 mld euro rocznie

Autor: PAP 15 maja 2014 20:51

Ikea chce inwestować w Polsce 1 mld euro rocznie

Ikea chce inwestować w Polsce ok. 1 mld euro rocznie - poinformował w czwartek wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Wicepremier uczestniczył w Wągrowcu w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę mebli tapicerowanych, budowaną przez spółkę Polinova Polska.
Piechociński ujawnił, że także szwedzki koncern Ikea planuje w Polsce kolejne duże inwestycje. "Jestem świeżo po rozmowach, będą inwestycje w nowe zakłady (...) rzędu 1 mld euro rocznie. To wszystko pokazuje, że Polsce warto zaufać i warto z nią współpracować" - powiedział.
Wicepremier powiedział PAP, że Ikea podczas rozmów poinformowała, iż zamierza na świecie inwestować 2,5 mld euro rocznie. Przedstawiciele firmy byli zainteresowani podażą drewna w Polsce, a także energią z odnawialnych źródeł, która miałaby być wykorzystywana w procesie produkcji. Ikea ma być również zainteresowana możliwością wytwarzania w Polsce artykułów dekoracyjnych.
Wicepremier wskazał również na możliwość wykorzystania przez szwedzką firmę drewna z jabłoni pochodzących z okolic Grójca. Region ten jest zagłębiem sadowniczym.
"Mam też dobrą informację dla samorządów i firm - w ciągu najbliższych dwóch lat chcę wydać 450 mln zł wsparcia publicznego dla odbudowania kadr w szkolnictwie zawodowym, dualnym, wsparcia do staży, praktyk" - mówił Janusz Piechociński.
Dodał, że Polska jest czwartym producentem mebli na świecie i pierwszym eksporterem w Europie. "40 proc. mebli, którymi handluje największy gracz światowy Ikea, to wytwarzane w naszym kraju. Potencjał polskiego leśnictwa (...) rośnie, zwiększają się nasze możliwości. Inaczej podchodzimy obecnie do surowca drzewnego; w większym niż dotąd stopniu będzie on surowcem meblarskim" - powiedział.
Fabryka spółki Polinova Polska zatrudni 1,2 tys. osób. Koszt inwestycji to ok. 130 mln zł, zakład rozpocznie pracę w lipcu 2015 r. Fabryka ma się specjalizować w produkcji mebli tapicerowanych skórzanych i foteli telewizyjnych. Niemal całość produkcji ma być przeznaczona na eksport, głównie na rynek niemiecki. Nowa fabryka wytwarzać będzie docelowo ok 2,5 tys. zestawów mebli tygodniowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane