PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Immofinanz zwiększa dochody z wynajmu o 9,4 proc.

www.portalspozywczy.pl 25 września 2012 14:23

Grupa Immofinanz, która koncentruje swoją działalność na krajach Europy Wschodniej, zwiększyła dochód z wynajmu w Polsce z 10,9 mln euro w pierwszym kwartale roku finansowego 2011/12 do 15,3 mln euro pierwszym kwartale 2012/13, co stanowi 9,4 proc. łącznych dochodów grupy z wynajmu. Wyniki z działalności operacyjnej w Polsce zmniejszyły się z 23,4 mln euro do 14,5 mln euro, a ich wpływ na łączne wyniki operacyjne Grupy wyniósł 11,9 proc.. Zysk z działalności operacyjnej w Polsce wyniósł 11,9 mln euro (z dnia 31 lipca 2012), czyli 6,3 proc. wartości EBIT całej Grupy.

Dochód z najmu wzrósł o 14,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego do poziomu 162,3 mln euro. Główny wpływ na ten wzrost miało przejęcie pozostałych 50 proc. udziałów centrum handlowego Golden Babylon Rostokino, które miało miejsce 16 maja 2012 roku. Silny wzrost dochodów z najmu miał również swoje odzwierciedlenie w wynikach na działalności, które wzrosły o 22,6 proc. z 99,2 mln euro do 121,7 mln euro. Zysk netto spadł natomiast z 28,2 mln euro w pierwszym kwartale poprzedniego roku do 9,2 mln euro aktualnie, głównie z tytułu negatywnych wpływów niepieniężnych, wynikających z przeliczenia walut obcych oraz wyceny instrumentów pochodnych. Po skorygowaniu wyniku o wpływy niepieniężne, zysk netto osiągnięty przez spółkę był o 16 mln euro niższy niż przed rokiem i wyniósł 69,1 mln euro. Spadek ten by wyłącznie wynikiem gwałtownego obniżenia wyceny nieruchomości inwestycyjnych (skorygowanych o zmiany kursów walut). Przepływy pieniężne brutto wzrosły aż o 67,6 proc. to 107,7 mln euro.

- Dobrze rozpoczęliśmy pierwszy kwartał naszego roku finansowego, szczególnie z punktu widzenia wzrostu dochodów z najmu i przepływów pieniężnych. Nasz sukces potwierdzają nasze wyniki. Dają one nam nie tylko silniejszą pozycję konkurencyjną, ale również potwierdzają, że sytuacja na rynku nieruchomości się poprawia - powiedział Eduard Zehetner, prezes Immofinanz Group.
- Do końca tego roku finansowego, oczekujemy kontynuacji stabilnego wzrostu na poziomie osiągniętym w pierwszym kwartale. W jaki sposób zamierzamy osiągnąć ten cel? Będziemy nadal realizować naszą strategię, redukując koszty operacyjne oraz koncentrując naszą uwagę na generowaniu przepływów pieniężnych. Plany grupy obejmują również dalszą optymalizację i zwiększenie wynajmu w naszych istniejących inwestycjach. Zaraportowane w ramach wyników finansowych negatywne wpływy niepieniężne będą w znacznym stopniu wyeliminowane pod koniec tego roku dzięki restrukturyzacji kapitału w nieruchomościach na terenie Europy Wschodniej - dodał.

W Polsce Immofinanz Group posiada 9,4 proc. łącznego portfolio firmy. W jego skład wchodzi 35 obiektów, z czego 24 to obiekty istniejące, osiem w trakcie planowania i trzy w budowie. Ich łączna wartość księgowa wynosi 977 mln euro (934,5 mln w obiektach istniejących, 23,6 mln w budowie, 19,9 mln w inwestycjach planowanych). Portfolio istniejących inwestycji dzieli się na 18 budynków biurowych (17,6 proc. łącznego portfolio budynków biurowych), 3 obiekty handlowe (13,9 proc. łącznego portfolio obiektów handlowych) oraz 3 nieruchomości logistyczne (4,3 proc. łącznego portfolio aktywów logistycznych). Oczekiwana wartość godziwa po zakończeniu bieżących projektów deweloperskich grupy w Polsce, między innymi Galerii Zamek i Nimbus, wynosi 178,3 mln euro. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane