Indie czeka boom na rynku handlu detalicznego. Polska skorzysta?

24 lutego 2016 10:29

Indie oczekują polskich inwestorów m.in. z branży przetwórstwa spożywczego, handlu oraz sektora energetycznego.

- Są wszelkie dane ku temu by bieżący rok stał się rokiem przełomowym w polsko-indyjskich stosunkach gospodarczych – twierdzi wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki. Niedawno w Indiach przebywała polska delegacja pod kierownictwem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. W IV kwartale br. planowana jest w Indiach wizyta prezydenta Andrzeja Dudy, zaś na początku przyszłego roku z wizytą do Polski przybędzie premier rządu Indii, Narendra Modi. Cały czas są też utrzymywane kontakty robocze na niższym szczeblu.

Te ożywione kontakty powinny zaowocować szerszym wejściem polskich firm na rynek indyjski. Tym bardziej, że istnieją wszelkie warunki polityczne i ekonomiczne ku temu by współpraca polsko-indyjska mogła się dobrze rozwijać.

Od pewnego czasu Indie liberalizują przepisy dotyczące zagranicznych inwestycji. Do tej pory proces wchodzenia na rynek indyjski zagranicznych inwestorów był bardzo sformalizowany i zbiurokratyzowany. Otwieranie się na zagraniczne inwestycje w zakresie handlu zagranicznego stwarza warunki do powstawania na rynku indyjskim firm ze stuprocentowym udziałem kapitału zagranicznego. Zapowiada to rewolucję na indyjskim rynku detalicznym.

Aktualnie handel detaliczny w Indiach to przede wszystkim handel uliczny i handel na bazarach. W niektórych branżach jest to nawet 60-70% obrotów, to zaś ze zrozumiałych względów jest barierą nie do przebycia dla zagranicznych firm.

Zdaniem wiceministra Domagalskiego wejście na rynek indyjski sieci dużych hipermarketów, co zresztą już się dzieje, powinno uporządkować ten rynek. A to z kolej jest szansa dla polskiego biznesu zainteresowanego kontaktami handlowymi z Indiami.

Więcej w parlamentarny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,56

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane