Inflacja spadła do 2,8 proc. przez dołek w cenach żywności

Autor: PAP 13 grudnia 2012 14:21

2,8 proc. tyle wyniosła listopadowa inflacja wynika z danych GUS. W październiku inflacja wynosiła 3,4 proc., a w lutym i w połowie roku aż 4,3 proc.

Analitycy bankowi spodziewali się wyniku w granicach 2,9 proc. choć dostrzegali szanse na głębszy spadek. - Niewiadomą jest wpływ cen żywności bo korzystna pogoda i mocny złoty spowodowały, że sezonowy dołek w cenach żywności przedłużył się aż do października, a niskie temperatury pojawiły się dopiero pod koniec tegoż miesiąca. Z drugiej strony słabe dane o konsumpcji zapowiadają spadek inflacji netto. W związku z tym dostrzegamy możliwość nieco niższego odczytu - napisali analitycy ING Banku Śląskiego w porannym komentarzu.

Podobne szacunki dziś rano przedstawił resort finansów. - Spodziewamy się, że w listopadzie inflacja spowolni poniżej 3 proc. w głównej mierze za sprawą dużo niższego niż przed rokiem wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych w ujęciu miesiąc do miesiąca - powiedział agencji Reuters Sławomir Dudek, wicedyrektor departamentu polityki finansowej, analiz i statystyki w resorcie finansów. - W listopadzie inflacja może spaść do 2,8-2,9 proc. W grudniu zakładamy dalszy jej spadek, może się znacząco zbliżyć do celu inflacyjnego NBP - dodał.

Z danych GUS wynika, że w ciągu miesiąca ceny wzrosły o 0,1 proc. W ujęciu rocznym (w porównaniu z listopadem 2011 roku) najsilniej wzrosły ceny energii (5,2 proc.), żywności (4 proc. ) i paliw (3,2 proc.)

W III kwartale nasz PKB zwiększył się o 1,4 proc. (w całym 2011 roku o 4,3 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    2,59

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9628

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane