InPost chce zwiększyć liczbę paczkomatów o blisko 50%

Autor: pr, dlahandlu.pl 16 stycznia 2017 10:26

Grupa InPost zamknęła rok 2016 wzrostem liczby obsługiwanych przesyłek o 142 %. Wzrost zawdzięcza przede wszystkim segmentowi kurierskiemu, który w ubiegłym roku zanotował o 405 % większy wolumen niż w 2015 r. Silne wzrosty zanotowały przesyłki polecone e-commerce, które w 2016 roku zyskały 149 %. Stabilnie rośne segment Paczkomatów InPost, który obsłużył o 79% więcej paczek w porównaniu do 2015 roku. Rekordowym miesiącem był grudzień, w którym InPost dostarczył 15 % rocznego wolumenu.

- Z ofertę kurierską wystartowaliśmy bardzo niedawno bo w lipcu 2015 roku. W ciągu zaledwie 18 miesięcy rozbudowaliśmy biznes kurierski do poziomu, do którego nasza konkurencja musiała dochodzić wiele lat. Już teraz jesteśmy znaczącym graczem w sektorze logistycznym, a nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Konsekwentnie będziemy poszerzać obecność na rynku tak aby w ciągu kilku najbliższych lat stać się numerem jeden na polskim rynku nowoczesnej logistyki dla e-commerce. W 2017 roku najważniejsze będzie utrzymanie wysokiego tempa wzrostu, choć nie będzie to łatwe zadanie, po tak rekordowym roku jak ubiegły, a także rozbudowa działów obsługi klienta zarówno online jak i offline – powiedział Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl.

Dodał, że jednym ze sposobów utrzymania wysokiego tempa wzrostu obsługiwanych wolumenów będzie zwiększenie o blisko 50% sieci Paczkomatów. Do istniejących na koniec 2016 r. 2200 urządzeń InPost doda w 2017 roku 1000 kolejnych maszyn. - W tym roku mamy dwa priorytety: mniejsze miejscowości w których do teraz nie było jeszcze Paczkomatów oraz największe polskie miasta, gdzie jak pokazał ostatni rok przepustowość istniejących maszyn jest już niewystarczająca. W takich miejscach będziemy rozbudowywać istniejące Paczkomaty oraz dostawiać nowe w pobliżu, tak aby odciążyć najbardziej popularne lokalizacje – powiedział Brzoska.

Ciekawostką 2016 roku było duże zróżnicowanie miesięczne jeżeli chodzi o wybierane kanały w poszczególnych miesiącach. Tak jak w poprzednich latach rekordowe były listopad i grudzień, podczas których niezmiennie od lat konsumenci najczęściej zamawiają dostawę zakupów we wszystkich kanałach tj. zarówno w kanale paczkomatowym jak i kurierskim. Jednak w pozostałych miesiącach Paczkomaty były częściej wybierane w kwietniu, maju i wrześniu, natomiast na dostawę przez kuriera InPost częściej decydowaliśmy się w czerwcu, lipcu i sierpniu.

- Niezależnie od wybieranego kanału dostawy najważniejsze dla biznesu e-commerce jest, że obie te usługi może zamówić w InPost pod jednym dachem. Jesteśmy jedynym w Polsce operatorem logistycznym, który oferuje najszersze portfolio usług na krajowym rynku, począwszy od listu poleconego e-commerce, poprzez usługi kurierskie w tym kurier ekspres do Paczkomat” – podkreśla Rafał Brzoska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,13

  • Śr

    5,99

  • Min

    3,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9044
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane