InPost podniósł cenę przesyłek w paczkomatach

Autor: gazeta.pl 9 marca 2016 09:33

InPost wprowadził w lutym dwucyfrową podwyżkę za przesyłki w paczkomatach. Najmniejsze przesyłki, czyli tzw. gabaryt A - o 16 proc. (z 7,31 na 8,49 zł), gabaryt B - o 17 proc. (z 8,12 do 9,49 zł), a gabaryt C - aż o 34 proc. (z 8,93 na 11,99 zł) - czytamy w gazeta.pl

Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPostu, tłumaczy gazeta.pl, że podwyżka wynika ze zmian w całej polityce cenowej firmy. Zdaniem rzecznika przytoczone ceny to ceny "maksymalne", a część z nich nie była zmieniana od 2009 roku. Cennik dla nadawców hurtowych jest negocjowany indywidualnie i cena ostateczna może być niższa. Wyższa jest też funkcjonalność paczkomatów: obecnie można w paczkomacie płacić kartą, odbierać paczki z użyciem QR kodu, nadawać przesyłki kurierskie oraz dynamicznie przekierowywać.

Paczkomaty (niemal pięć tysięcy sztuk) stoją dziś m.in. w Kanadzie, Holandii, Malezji, na Ukrainie, Węgrzech, we Włoszech, Francji, Czechach, Słowacji, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz w Polsce. W tej ostatniej 1,8 tys.

Firma mocno walczy o pozycję w Wielkiej Brytanii. Trzy lata temu spółka informowała, że do końca 2013 roku będzie tam miała 2 tys. paczkomatów, a ma póki co ponad 1000. Brytyjski oddział miał osiągnąć rentowność do końca ubiegłego roku. I ciągle nie jest rentowny.

InPost (odpowiadający za usługi pocztowe i kurierskie) od momentu debiutu na giełdzie jesienią ubiegłego roku stracił prawie 30 proc. na wartości. 13 października jedna akcja spółki kosztowała 24,26 zł. Teraz porusza się w okolicach 17 zł. Integer, kontrolujący zagraniczną ekspansję paczkomatów, rok temu kosztował 170 zł za akcję. Teraz kurs utrzymuje się poniżej 90 zł. - podaje gazeta.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4715

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane