Inspekcja Handlowa karze Tesco za pasztety marki własnej

Autor: www.dlahandlu.pl 19 lutego 2014 14:41

Wielkopolska Inspekcja Handlowa ukarała spółkę Tesco za wprowadzenie do obrotu pasztetów drobiowych "Kuchnia Smaków". Kara w wysokości 500 zł została nałożona z uwagi na oznaczenie produktu nazwą nieadekwatną do surowców mięsnych zadeklarowanych w składzie. Produkty o nazwie " Pasztet Drobiowy Firmowy Kuchnia Smaków " wyprodukowane dla sieci Tesco miały w składzie m.in. skórki z kurczaka 16,7 proc., mięso z kurczaka oddzielone mechanicznie 8,1 proc. oraz skórki wieprzowe, wątrobę z kurczaka 4,6 proc. oraz wątrobę wieprzową.

- Oceniając stopień szkodliwości społecznej z punktu widzenia rodzaju reguł naruszonych ostrożności, należy stwierdzić, że jest to wysoki stopień szkodliwości czynu w stwierdzonych nieprawidłowościach, dotyczących oznakowania. (...)  Stopień zawinienia kontrolowanego należałoby określić jako lekkomyślność. Kontrolowany przewidywał możliwość popełnienia czynu, ale bezpodstawnie przypuszczał, że popełnienia tego czynu uniknie, świadomie łamiąc zasady ostrożności. Bezkrytycznie zatem przyjął, że pasztety konfigurowane z wieprzowiną można wprowadzić do obrotu z konsumentami jako drobiowe. Strona postępowania, jako profesjonalista działający na rynku artykułów rolno- spożywczych ma obowiązek stosowania takich procedur, by nie dopuszczać do przedostawania się do bezpośredniej sprzedaży dla konsumentów - wyrobów niewłaściwej jakości, których skład nie jest zgodny z rzeczywistym - czytamy w oświadczeniu inspekcji handlowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • sklepikarz 2014-02-21 23:07:40

  Podobno wielkość kary zależy od obrotów firmy. Ale to chyba tylko stosuje się do małych polskich sklepów:( gigantów to nie dotyczy.

 • Marta 2014-02-20 14:35:16

  Śmieszna kara! Nadal będą tak robić. Ja wędlin nie kupuję od długiego czasu. Pasztety ,pasztetową,wędliny parzone robię pyszne sama. Nabrałam wprawy,mam 3 szynkowary. Robię jednocześnie w trzech różne wędliny.Przynajmniej wiem co jem. Nie kupuję żywności przetworzonej,

  z wyjątkiem twarożków kanapkowo-sernikowych z Wielunia " Mój ulubiony". Cieszę się,że pojawiły się w moim mieście. Do tej pory przywoziłam je z Zawiercia przy okazji pobytu. A teraz są w Leclerku i w Carrefour Express blisko domu.

 • ml 2014-02-20 14:30:12

  To są jaja za szkodliwość dla zdrowia i wprowadzenie w błąd konsumenta 500zł to jest horrror/

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane