Inspektorzy skontrolowali żywność: Woda w mięsie, martwe szkodniki w przetworach

Autor: IJHARS 11 kwietnia 2018 14:33

Inspektorzy skontrolowali żywność: Woda w mięsie, martwe szkodniki w przetworach Fot. Shutterstock.com

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła w II półroczu ub.r. kontrole produktów spożywczych. Obejmowała ona m.in. takie artykuły jak: mięsa i wyroby mięsne, ryby, sery, masła, jaja, makarony, owoce, warzywa, oleje, przyprawy, soki i przetwory.

Badano cechy organoleptyczne, parametry fizykochemiczne (w tym m.in. identyfikację surowców mięsnych i rybnych) oraz znakowanie produktów żywnościowych. 

Co pokazały wyniki? Uchybienia w co piątej badanej partii mięs i wyrobów mięsnych. Chodzi m.in. o zawyżoną wartość wody w mięsie drobiowym, zaniżoną zawartość mięsa czy niezgodną z deklaracją zawartość tłuszczu, białka, soli i wody czy zaniżoną masę ryb. 

Zobacz raport IJHARS: 

Inspektorzy zauważyli, że w przypadku produktów, w których występowały określenia „wiejski” i „chłopska” używano dodatków i gotowych półproduktów (np. jaj w proszku, hydrolizatów białkowych). Producenci bezzasadnie używali także takich określeń, jak: ,,polski" jako kraju pochodzenia miodu, ,,kalifornijskie" dla śliwek pochodzących z Chile, czy określenia ,,górski" dla wyrobu produkowanego na terenach nizinnych. Wskazano również, że producenci jaj stosowali szatę graficzną, sugerującą pochodzenie jaj z chowu na wolnym wybiegu, podczas gdy były to jaja z chowu klatkowego oraz bezprawnie używali określenia ,,produkt polski".

Ponadto kontrolerzy wykryli obecność martwych szkodników w przyprawach oraz przetworach owocowych i warzywnych.

Liczne nieprawidłowości wykryto też w znakowaniu produktów. Jak tłumaczy IJHARS, wynikają one głównie z nieznajomości przepisów.

W związku z wykrytymi uchybieniami inspektorzy IJHARS nałożyli 129 grzywien w drodze mandatów karnych na łączną kwotę ponad 27,6 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    20,65

  • Śr

    11,93

  • Min

    9,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3987

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699518

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane