PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował sytuację medialną sieci handlowych

www.portalspozywczy.pl 14 lipca 2013 09:43

Można dysponować wielkim budżetem na reklamę, być w gronie kluczowych polskich pracodawców, osiągać najwyższą sprzedaż, a rozgłos zdobywać... w mediach społecznościowych. Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował sytuację medialną sieci handlowych oraz ich wydatki reklamowe.

Okazuje się, że średnio 90 proc. publikacji o popularnych dyskontach i hipermarketach pojawia się w internecie, w czym duży udział mają wpisy na Facebooku. Użytkownicy regularnie wzmiankują nazwy sklepów również w tak egzotycznych wydawałoby się miejscach jak forum.wizaz.pl. Co więcej, w sieci trwa walka na żelki - między ofertą Biedronki a Tesco.
"Żelki z biedronki są za twarde a z Tesco za miękkie i to jest dowód na to, że ideałów nie ma" to zdanie zrobiło furorę w sieci, by z czasem ewoluować na wiele sposobów i przyczyniać się do zwiększania rozgłosu na temat dwóch rywalizujących ze sobą marek. "Bądź twardy jak żelki z Biedronki", "słodkie jak żelki z Biedronki", "jesteś miękki jak żelki z Tesco, "idź po żelki do Biedronki", "siedzę i jem żelki z Tesco" i wiele innych wariacji na temat słodkiej części oferty spożywczej dyskontów pojawia się co miesiąc na Twitterze, Facebooku i w popularnych innych miejscach w sieci.
Liczne wzmianki internautów o produktach i promocjach, sklepach jako istotnych lokalizacjach dla mieszkańców czy wreszcie opinie o reklamach - wszystko to składa się na wysoki udział mediów społecznościowych w całości dyskusji o sieciach handlowych, który obejmuje wyraźnie ponad połowę całości.
Liderzy dyskusji z branży spożywczej (Biedronka, Tesco i Lidl) pojawiają się w mediach ponad sto razy dziennie, co daje tysiące publikacji miesięcznie. Gdy dołączymy do tej puli emitowane reklamy - liczba będzie dwa razy większa. Z danych admonit wynika, że wprasie, radio i telewizji pojawia się miesięcznie średnio 6 tysięcy reklam Lidla.
Raport IMM zawiera również dane dotyczące zarówno działalności reklamowej- prezentuje wydatki sieci sklepów związane z emisją reklam w prasie, radiu i telewizji (na podstawie danych admonit), zestawiając je ze skalą niekomercyjnej obecności w mediach - w niesponsorowanych artykułach prasowych i internetowych oraz wypowiedziach użytkowników mediów społecznościowych.
Z danych admonit wynika, że w badanym kwartale na reklamę w prasie, radio i TV najwięcej wydał Lidl - cennikowo to niemal 70 mln złotych. Natomiast najpopularniejsza w mediach Biedronka - znacznie mniej - ok. 50 mln zł netto.
Analizie IMM poddano ponad 55 tysięcy wzmianek w prasie i internecie wraz z mediami społecznościowymi, w których pojawiały się nazwy sieci handlowych w kontekście niekomercyjnym: Auchan, Carrefour, E.Leclerc, Lidl, Kaufland, Netto, Real i Tesco. Z kolei wydatki reklamowe zbadano w 30 stacjach telewizyjnych, 60 stacjach radiowych oraz 450 tytułach prasowych. Wydatki podawane są na podstawie oficjalnych cenników stacji i gazet netto, bez uwzględniania rabatów.
Pod uwagę brane były publikacje i reklamy, które ukazały się między 1 kwietnia a 30 czerwca 2013 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane