Instytut Staszica o podatku handlowym: Rząd spodziewał się takiej reakcji Brukseli

Autor: www.dlahandlu.pl 26 września 2016 10:22

Głosy dotyczącego możliwości zakwestionowania przez Komisję Europejską konstrukcji podatku handlowego słychać było z Brukseli od miesięcy. Zdaniem Komisji podatek handlowy faworyzuje mniejsze sklepy, co może stanowić niedozwoloną pomoc publiczną. W przeszłości Komisja Europejska zablokowała podobne konstrukcje, które miały zostać wprowadzone przez inne europejskie kraje (m.in. przez Węgry) - podkreśla Michał Jaszczyński z Instytutu Staszica.

W ubiegły poniedziałek Komisja Europejska wezwała Polskę do zawieszenia poboru podatku od sprzedaży detalicznej, a już we wtorek Minister Finansów Paweł Szałamacha poinformował o zastosowaniu się do nakazu z Brukseli. Minister zapowiedział zaskarżenie negatywnej decyzji do Trybunału w Luksemburgu wskazując jednocześnie, że wkrótce Ministerstwo Finansów przedstawi projekt ustawy, który wprowadzi podatek obciążający handel wielkopowierzchniowy według innej formuły. Nowy podatek ma zostać wprowadzony 1 stycznia 2017 roku. Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa nowy projekt ustawy dotyczącej podatku handlowego powinien zostać przyjęty przez Sejm do końca listopada. 

- Zawieszenie poboru podatku handlowego oznacza przede wszystkim brak wpływów do budżetu środków, które miały być przeznaczone na finansowanie rządowych programów. Przypomnijmy, że rząd już na etapie konstruowania podatku miał ogromne problemy z dopracowaniem finalnego brzmienia projektu ustawy przez co podatek nie został wprowadzony w pierwszym półroczu 2016 roku jak pierwotnie zapowiadano (w założeniach, podatek ten miał przecież finansować funkcjonujący od 1 kwietnia program „Rodzina 500+”). Natychmiastowa zapowiedź opodatkowania handlu wielkopowierzchniowego i wprowadzenia podatku według nowej formuły to znak, że rząd spodziewał się takiej właśnie reakcji Brukseli i przewidział rozwiązanie alternatywne. Do czasu przedstawienia projektu ustawy pozostaje wiele otwartych pytań dotyczących konstrukcji nowego podatku - przede wszystkim w zakresie przedmiotu opodatkowania. Sformułowanie „podatek obciążający handel wielkopowierzchniowy” sugeruje, że rząd planuje wprowadzenie podatku, którego wysokość może zależeć od powierzchni sklepu. Tym samym, pozostaje oczekiwanie na projekt nowej ustawy – a w kontekście planowania budżetu i wydatków rządowych na nowy rok zapowiada się bardzo ciekawy ostatni kwartał 2016 roku - podsumowuje ekspert Instytutu Staszica.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,58

  • Śr

    3,45

  • Min

    2,38

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane