PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Instytut Staszica: Proponowana forma podatku może zaszkodzić rządowi w środowisku detalistów

Autor: www.dlahandlu.pl 27 stycznia 2016 09:39

- Wątpliwości budzi fakt, że nowy podatek ma dotknąć wszystkich sprzedawców. W oczywisty sposób może przełożyć się to na wzrost cen – zarówno w małych sklepach, jak i dużych sieciach. Co więcej, może on pogorszyć sytuację małych sklepów, zamiast wyrównać warunki konkurencji. Cytowany projekt zrywa z zasadą naliczania podatku od powierzchni – co jest pozytywne. Niestety, nie wprowadza zasady jednolitej stawki, co znowu pozostawia pole do nadużyć - ocenia Instytut Staszica.

- Natomiast zupełnie nie znajduje uzasadnienia pomysł najwyższej stawki za handel w soboty, niedziele i święta. Sobota jest przecież tradycyjnie dniem handlowym, w dodatku dniem, w którym dużo osób robi zakupy za poważne kwoty. Podobnie nie wiadomo, dlaczego właściciele małych sklepów mają być “karani” za handel w niedziele i święta. Istnieje obawa, że taka konstrukcja planowanego podatku wzbudzi ostre protesty całej branży handlowej i może zaszkodzić rządowi w środowisku detalistów - podsumowuje Instytut.

Przypomnijmy, w grudniu organizacja przedstawiła swoje stanowisku w sprawie podatku. Jej zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłby podatek obrotowy, który zastąpiłby CIT.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • PK 2016-01-27 09:59:32

  Staszic to taki polski Smith? Mamy CAS, mamy i IS. Pomysły jak uzdrowić chorą państwowość mają dobre. Tylko, że bolesne, ale tak to już jest z leczeniem, że zazwyczaj boli. Im później podjęte leczenie, tym bardziej.

 • PK 2016-01-27 09:57:13

  Tak dla tradycyjnego handlu sobotniego. Nie dla handlowej niedzieli. Podatek wyższy od sobotniego handlu tak samo jak dla niedzieli, wygląda na dodany ad hoc, by pomimo mniejszych stawek bilans w stosunku do zakładanej kwoty przychodów, nie spadł.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  27,40

 • Śr

  16,86

 • Min

  12,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane